Verginin zammı halka teşviki müteahhitlere

Hükümet, yeni gelir kapıları arıyor. Çünkü giderlerine yetmiyor. Bu sene için beklenen bütçe açığı arttı. Ekonomi yönetimi, 1 trilyon lira daha fazla açık vereceklerini...

Hükümet, yeni gelir kapıları arıyor. Çünkü giderlerine yetmiyor. Bu sene için beklenen bütçe açığı arttı. Ekonomi yönetimi, 1 trilyon lira daha fazla açık vereceklerini öngörüyor.

Nasıl kapatılacak? Sadece vergileri artırmak, yeni vergiler koymak yetmiyor ki özelleştirmeler ve Hazine arazisi satışları gündemde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, petrol ve doğal gaz gelirlerimizden gelecek kuşaklara fon ayıracaklarını müjdelemişti. Çıkarılacak, kullanmaya başlayacağız, bize yetecek, artanı da kumbaraya atıp biriktireceğiz diye sevinmiştik. Norveç gibi olacaktık.

Fakat şimdi gelecek kuşakların, Hazine arazilerindeki hakkı da satışa çıkarılıyor. Norveç böyle mi yapıyordu?

İktisatçı Mahfi Eğilmez'in, vergi uzmanı Ozan Bingöl'ün yazdıklarını tararken şunu bir daha fark ettim: Böyle olmak zorunda değil.

Geliri artırmadan önce gider, yeterince kısıldı mı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gençlere iki müjdeden biri gerçekçi 28 Eylül 2023 | 905 Okunma Emekliye gelince tekleyen sistem 27 Eylül 2023 | 972 Okunma Mafya babalarına imrendirirseniz olacağı bu 26 Eylül 2023 | 3.946 Okunma Olacaksan kâinat güzeli olacaksın 23 Eylül 2023 | 229 Okunma Yargıya laf dinletmenin bedeli 22 Eylül 2023 | 602 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar