Ekonomiyi kötülemek suç mu?

Hayır, tabii ki değil. Peki, yeni bir düzenlemeyle suç haline mi getiriliyor? Aslında o da değil. Ama öyle zannediliyor.

Nereden çıktı derseniz; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanlış anlaşılan bir sözünün, ondan daha yanlış anlaşılan bir bakanlık açıklamasıyla düzeltilmesinden.

‘Ekonomi kötü’ demek, bakanı eleştirmek, zamlardan şikayet etmek, vergi artışlarından ve  ardı arkası kesilmeyen salmalardan yakınmak ne yasak, ne de yasaklanacağı var.

Bakan Albayrak’ın söylediği bu değildi. Ne ki buna yorulmaya da açık ve müsaitti.

‘Ekonomi aleyhine algı oluşturan’ ekonomistlerle ‘terörle mücadele aleyhine algı oluşturan’ları bir tuttu, ‘farkları yok’ dedi.

‘Ekonomi yönetimini eleştiren ekonomistleri teröristlere benzetti’ diye tepki toplayınca da Bakanlık, duruma el koydu. ‘Terörist’ lafını yalanlayarak asıl meramı kağıda dökmekti niyetleri.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Orhan Pamuk değilse kim peki? 12 Aralık 2019 | 105 Okunma Milletvekillerine yüklenmenin dayanılmaz ucuzluğu 11 Aralık 2019 | 2.641 Okunma Kıyaktan, kayırmadan yakınana bak! 10 Aralık 2019 | 5.968 Okunma Beni mahcup eden Bakan 07 Aralık 2019 | 3.485 Okunma Nihal Hanım’a yapılan ayıp 06 Aralık 2019 | 8.387 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar