Bu muhalefetle mi!

Karar Gazetesi Yazarı Akif Beki'nin bugünkü (30.11.2022)''Bu muhalefetle mi!'' başlıklı yazısı.

Mısır'la, Suud'la, Emirlikler'le, İsrail'le ipleri koparırsak böyle olacağı belliydi. Dengelerin aleyhimize değişeceği, öngörülemez değildi.

Öyle 'daha da seni tanımam' diye kestirip atmak kolaydı. Fakat başkaları bundan yararlanırdı. Mesela Akdeniz'de Yunanistan'a mevzi kaybederdik.

"Sayın" Sisi'yle barışıp tokalaşmanın gerekçesini nasıl açıklıyor Cumhurbaşkanı: Çünkü Mısır, Emirlikler ve diğerleriyle onca yıllık sıkıntıdan bize karşı yararlananlar oldu. Fırsata çevirdiler, bu ülkeleri onlara kaptıramazdık. Tokalaşınca menfaatlerini bozduk, ondan rahatsızlar...

İktidar, 9-10 yıllık zarar ziyandan sonra monşerlerin dediğine geliyor yani. Demek ki haklılarmış. Ve diplomasi, bozulacak bir oyun, yutulmayacak bir yutturmaca değilmiş; çıkarları korumak için olmazsa olmaz bir gereklilikmiş.

Ancak duvara dayanınca diplomatik ilişkilere geri dönmek isterseniz olacağı buydu. Muhatapların hiçbiri üstüne atlamadı. Suud Prensi de Abu Dabi Emiri de darbeci Sisi de ağırdan aldı, şartlar öne sürdüler.

Tafra satma sırası Esad'a bile geldi nitekim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan'ın adaylığına itiraz-2 26 Ocak 2023 | 1.555 Okunma 'Et' dememiş 'tablet' demiş 25 Ocak 2023 | 5.696 Okunma Biz fakirleştikçe Almanlar mı aç kalıyormuş? 24 Ocak 2023 | 1.373 Okunma Akşener kimi istiyor? 23 Ocak 2023 | 5.520 Okunma Gittiğinde anlamak 21 Ocak 2023 | 779 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar