İslam Barış Gücü

İslam Konferansı, Arap Birliği, Afrika Birliği, D-8, Bölgesel İşbirliği Konferansı falan. Tamam, BM’de iş yok da, bu örgütlerde iş var mı? Bunlardan hangisi konuyu görüşmek üzere...

İslam Konferansı, Arap Birliği, Afrika Birliği, D-8, Bölgesel İşbirliği Konferansı falan. Tamam, BM’de iş yok da, bu örgütlerde iş var mı? Bunlardan hangisi konuyu görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Sanırım aslı kurulmasın diye bunları kurmuşlar. Varmış gibi duruyorlar ama yoklar.

Bari def-i mazarrat babında, hepimizin işine yarayacak bir şey yapalım. Savunma İşbirliği Konferansı’ndan söz etmiyorum. “İslam Barış Gücü”nden söz ediyorum. Çatışma alanlarında barışı koruyacaklar, bir de afet bölgelerinde insani yardım faaliyetlerin bulunacaklar. 3. bir görevleri de, İslam ülkelerinde oluşturulacak “Mülteci kampları”nın yönetimini üslenecekler.

Çatışma bölgeleri dışında bu kişilerin silah kullanmalarına da gerek yok. Yani “vicdani red”çiler için de bir çözüm olur. Ayrıca Barış Gücü tabii olarak Kızılay ve insani yardım örgütleri ile birlikte çalışacak. Dolayısı ile bu yapı, bu alanda koordinasyon, oryantasyon, organizasyon, optimizasyon ve senkronizasyon eş güdümünü de sağlayabilir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çocuklarınıza mukayyet olun 14 Ekim 2021 | 1.640 Okunma Bir işin içinde herkes varsa 13 Ekim 2021 | 2.532 Okunma Uçurumun kenarında 12 Ekim 2021 | 2.959 Okunma Panama belgelerinden Pandora’nın kutusuna 11 Ekim 2021 | 1.828 Okunma “Kollapsolok” ne demek! 10 Ekim 2021 | 852 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar