Esoterik çağ

21 Ağustos’ta, tam güneş tutulması gerçekleşti.. Her tutulma öncesi yaşanan kıyamet senaryoları yine gündemdeydi. İngiliz Nümerolojist David Meade, “Niburu” ya da “Marduk” isimli bir gezegenin...

21 Ağustos’ta, tam güneş tutulması gerçekleşti.. Her tutulma öncesi yaşanan kıyamet senaryoları yine gündemdeydi. İngiliz Nümerolojist David Meade, “Niburu” ya da “Marduk” isimli bir gezegenin dünyaya çarpacağını iddia ediyordu. NASA bu iddiaları reddetti. Kâhinlerin kehanetleri bir kez daha boşa çıktı.

Marduk efsanesi 1980’lere gelirken de çok konuşuldu. Şimdi yeniden gündemde. Kehanetlerin bini bir para. Bu süreçte yeni Mesihler, yeni Mehdi’ler, yeni Deccallerin ortaya çıkması sürpriz olmayacaktır. Birileri ya bu kehanetlere inanıp, ona göre hareket edecek, ya da kehanetlerin gerçekleşmesi için kendisini bu işe adayacaktır.. Ya da inanmayacaktır tabi ki!

Batıda kehanet, nübüvvetin devamı gibi algılanır. İslam’da ise bu şirke benzer bir günahtır.

Kıyamet teolojisi, vahiy çerçevesinin dışında tamamen esoterizmden beslenir.

Kur’an-ı Kerim’de kıyamete ilişkin Dabbe, Sekine ve Yecüc Mecüc’den söz edilir.. Hristiyanlıkta Mesih’in dönüşü, Şia’da Mehdiyed dinden sayılır. Hristiyanlıkta Armageddon, Müslümanların geleneklerinde Melhame-i Kübra’dan söz edilir..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimdi veda vaktidir 01 Eylül 2022 | 7.497 Okunma Devlet adamına saygı 31 Ağustos 2022 | 2.097 Okunma Yasa yapmak 30 Ağustos 2022 | 847 Okunma Bana güven, gerisini merak etme sen 29 Ağustos 2022 | 2.952 Okunma Çorba sever misiniz? 28 Ağustos 2022 | 1.549 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar