Bu nasıl bir ittifak

Bu nasıl bir ittifak. NATO ittifakı hâlâ varlığını sürdürüyor mu gerçekten. Buyurun, son bir haber: Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı kurulan Yunanistan-İsrail ittifakına Birleşik Arap...

Bu nasıl bir ittifak. NATO ittifakı hâlâ varlığını sürdürüyor mu gerçekten. Buyurun, son bir haber: Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı kurulan Yunanistan-İsrail ittifakına Birleşik Arap Emirlikleri de katıldı. BAE, Yunanistan’ın Mora yarımadasındaki Iniohos 2019 askeri tatbikatında İsrail ile birlikte yer aldı. BAE’yi ittifaka ABD’nin dahil ettiği belirtiliyor. Tatbikatta dikkat çeken diğer husus İsrail ve İtalyan F-35’lerinin uçması oldu.

Yani, NATO İttifakı içindeki ABD, İtalya ve Yunanistan Türkiye’ye karşı başka ülkelerle birlikte ortak cephe oluşturuyorlar.

Ha! Türkiye de Rusya ile birlikte hareket etmiyor mu? ABD ve AB ülkeleri ile ilişkilerde Türkiye zaman zaman Rusya’yı bu ittifak ülkelerine tercih ediyor. Bunun en çarpıcı ve güvenlik açısından en tartışmalı konu başlığı S-400’lerle ilgili.

Bakın, ABD bizim müttefikimiz, ama Patriot ve F-35’le ilgili yaşanan krizi biliyorsunuz. ABD birçok askeri alım konusunda bizi İsrail’in kucağına iteliyor. Fiyatları artırıyor, satışı kongre şartına bağlıyor, bu engeli aşmak için bize adres olarak İsrail’i gösteriyor ve bu silahların şifrelerini bize vermeye yanaşmıyor. Yani batı ya da İsrail’den bize bir tehdit söz konusu olduğunda bizim bu silahlarımız çalışmayacak ve biz onlara cevap vermek istersek bu silahlar olduğu yerde kalacak.

Peki, biz bu silahı kime karşı kullanabiliriz? İsrail’den, Yunanistan’dan bir tehdit gelirse kullanamazsınız. Ancak Rusya, İran ve İslam ülkelerinden bir tehdit gelirse onlara karşı kullanabilirsiniz. Hatta Mısır’dan ya da Suudi Arabistan’dan bir tehdit gelirse yine kullanamazsınız, çünkü onlar ABD’nin himayesinde. O zaman biz bu silahları resmigeçitlerde aksesuar olarak ya da darbe girişimlerinde kendi halkımıza karşı kullanmak için mi alıyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YSK gerekçeli kararı açıkladı da! 24 Mayıs 2019 | 12.467 Okunma Ve Yuhanna Vahyi’nde tarihin sonu 23 Mayıs 2019 | 4.281 Okunma İncil ve Tevrat’ta bundan sonra olacaklar hakkında.. 22 Mayıs 2019 | 7.100 Okunma Ya Kahhar 21 Mayıs 2019 | 3.415 Okunma Kızılca kıyamet, koptu kopacak! 20 Mayıs 2019 | 23.396 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar