Ben Kapitalizm!

Şeytan konuşuyor: “Ben Kapitalizm. Ben Şeytanın iradesinin gerçekleşmesinin ana vesilelerinden biriyim. Bakmayın cinsiyetçilik yaptığıma cinsiyetim yok benim. Bakmayın ırkçılık yaptığımda...

Şeytan konuşuyor: “Ben Kapitalizm. Ben Şeytanın iradesinin gerçekleşmesinin ana vesilelerinden biriyim. Bakmayın cinsiyetçilik yaptığıma cinsiyetim yok benim. Bakmayın ırkçılık yaptığımda vatanım da yok benim.. Şeytan dostumdur tamam da, elimde haçla da gelebilirim, başıma sarık sararak da. Tanrı her insanın içinde, nefsinde bana bir makam ayırdı ve son insana kadar bana mühlet verdi. Ben size yabancı biri değilim. Nefsinize hoş gelen her şeyin yanında ben varım ben, ben, ben..”

Columbia Üniversitesinin Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglit Joseph Eugene “Joe” Stiglitz Amerikalı ekonomist ve Columbia Üniversitesi öğretim görevlisi. 1973’te John Bates Clark Madalyası’na layık görüldü ve 2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü aldı. 75 yaşında. 9 Şubat 1943 tarihinde Gary’de doğdu. Yahudi bir aile olan Charlotte ve Nathaniel Stiglitz’in oğlu. Küreselleşme, piyasa tutuculuğu ve Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası gibi bazı uluslararası kurumlar hakkındaki kritik bakış açılarıyla ünlü. Onun kapitalizme itirazları var. Kapitalizmi en iyi onlar bilir. En radikal eleştiriler de yine onlardan geliyor bu durumda.

Bu arada Kapitalist madam Melania Trump giydiği montla gündem oldu.. ABD, Teksas’ta çocukların kaldığı kampı ziyaret eden bayan Trump’ın tercih ettiği asker yeşili montun arkasındaki “I don’t really care, do you?” ‘Gerçekten umursamıyorum, sen umursuyor musun?’ yazıyordu. D. Trump bu ifadelerin basına yönelik olduğunu açıkladı sosyal media’dan. Sahi, ABD başkanının umurunda olmayan Amerikan Mediası niye bizim umurumuzda olsun ki! Amerikan kamuoyu da, STK’ları da, üniversiteleri de bay başkanın çok da umurunda değil aslında. O da biliyor sistemin nasıl işlediğini ve “takmıyor”.          

Şimdi Joe’nun Kapitalizme itirazına bir bakalım isterseniz: “Merhaba... Ben Kapitalizm! Küçük kızlarınızı Barbie Bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz! Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi meydana getirdim! İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız. Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor! Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için ‘azim ve başarı hikayesi’ olabiliyor. Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok! Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya Ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı..

Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz! Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz! Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var! Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimdi veda vaktidir 01 Eylül 2022 | 7.458 Okunma Devlet adamına saygı 31 Ağustos 2022 | 2.060 Okunma Yasa yapmak 30 Ağustos 2022 | 840 Okunma Bana güven, gerisini merak etme sen 29 Ağustos 2022 | 2.942 Okunma Çorba sever misiniz? 28 Ağustos 2022 | 1.545 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar