Çin'de ışıklı kaldırımla yayalara trafik dersi

Çin'in Şanghay bölgesinde kullanıma başlanan ışıklı kaldırımla yaya ve sürücülerin daha dikkatli olması düşünülürken ışıklı kaldırımdan geçerken kurallara uymayanlar için görsel ve işitsel uyarılar da devreye sokuldu.

Çin'de ışıklı kaldırımla yayalara  trafik dersi

Çin'in yayalar için ilk ışıklı yaya geçidi, Ekim'in ilk haftasında ülkenin ulusal tatili sırasında Şanghay'ın Bund bölgesinde kullanıma açıldı.
Yaya yoluna döşenmiş ışıklı fayanslar, trafik ışıklarıyla senkronize olarak ve hem yayaların hem de sürücülerin dikkatini çekecek biçimde yeşil ve kırmızı göstergelere sahip.
Bu uygulama, göründüğü kadarıyla yayaların, özellikle kafasını önüne eğip önüne bakmadan yürüyen cep telefonu bağımlılarının dikkatini çekmeye ve sürücülerin de geceleri yayaları daha iyi fark etmelerini sağlama yönelik.
Özel bir malzemeden imal edilmiş olan ışıklı taşların yüzeyi asfalt yol yüzeyi gibi pürüzlü ve sert.
Ayrıca yol geçidinin her iki tarafında da bir uyarı sistemi bulunuyor. Sistem uygunsuz davranışı anında saptayarak kaydediyor ve ihlal yapan kişiler, hoparlör aracılığıyla sesli olarak uyarılıyor.
Dikkatsiz davranan ve kırmızıda geçen kişinin fotoğrafı, yaya geçidine yerleştirilmiş bir LED ekranında da gösteriliyor. 
Şanghay polisine göre sistem şimdilik on kavşak ve yaya geçidinde kullanılmış olup ileride kentin diğer önemli kavşaklarına da yaygınlaştırılacak.
Sistemin gelecekte motorlu olmayan araçların da regülasyonunda yararlı olması bekleniyor. 

ÇOK OKUNAN HABERLER
İbrahim Karagül: Hiçbir tehdit, hiçbir oyun, Türkiye'ye diz çöktüremez İbrahim Karagül: Hiçbir tehdit, hiçbir oyun, Türkiye'ye diz çöktüremez
Deniz Zeyrek: Cennetin ortasında bir cehennem yaratıldı Deniz Zeyrek: Cennetin ortasında bir cehennem yaratıldı
Arslan Bulut: Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın Arslan Bulut: Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın
Süleyman Özışık: Cübbeli Ahmet Hoca'dan tüyleri diken diken eden uyarılar Süleyman Özışık: Cübbeli Ahmet Hoca'dan tüyleri diken diken eden uyarılar
Fehmi Koru: Dünya 1930'ları andırıyor Fehmi Koru: Dünya 1930'ları andırıyor
Akif Beki: Bu klasik üçkağıdı nasıl yıllardır yutturabiliyorlar? Akif Beki: Bu klasik üçkağıdı nasıl yıllardır yutturabiliyorlar?
SON HABERLER
Ali Karahasanoğlu: Aman ha aman.. Türk Tabipler Birliği bölünmesin! Ali Karahasanoğlu: Aman ha aman.. Türk Tabipler Birliği bölünmesin!
Beşiktaş'taki 'Adana Altın Koza' ödül töreni Beşiktaş'taki 'Adana Altın Koza' ödül töreni
Kısa çalışma ödeneğini istismar eden işverenler Kısa çalışma ödeneğini istismar eden işverenler
Akif Beki: Bu klasik üçkağıdı nasıl yıllardır yutturabiliyorlar? Akif Beki: Bu klasik üçkağıdı nasıl yıllardır yutturabiliyorlar?
Tatlı sert otokrasinin ayak sesleri Tatlı sert otokrasinin ayak sesleri
Canan Karatay nasıl dolandırılmıştı? Canan Karatay nasıl dolandırılmıştı?
Ayıp, çok ayıp… Ayıp, çok ayıp…
Faik Öztrak'ı bile çıldırtmışlar Faik Öztrak'ı bile çıldırtmışlar