‘Eşkıya’dan insanlık dersi gibi sahne

Hep söylüyorum, televizyon izleyicisi eskisi gibi değil. Artık önüne konulan her şeyi yalayıp yutmuyor, ince eleyip sık dokuyor. Seyircinin tüketim kriterlerinin yükselmesinde, her cumartesi bu köşede yer verdiğimiz okur...

Hep söylüyorum, televizyon izleyicisi eskisi gibi değil.
Artık önüne konulan her şeyi yalayıp yutmuyor, ince eleyip sık dokuyor. Seyircinin tüketim kriterlerinin yükselmesinde, her cumartesi bu köşede yer verdiğimiz okur mektuplarının da payının büyük olduğuna inanıyorum.
Köşemizin gedikli yorumcularından Haluk Zırh da bu hafta birkaç diziyi birden mercek altına almış:
"Günaydın Yüksel Bey, ben ikinci bölümünde 'Çukur' dizisinden bir şey olmaz diye izlemeyi bırakmıştım zaten.
Ne kadar doğru bir karar verdiğimi sizin köşe yazılarınızdan anlıyorum.
Abartı, dizilerimizde bir moda haline geldi maalesef.
Yeni başlayan dizilere baktığınızda hepsinde bir abartı göreceksiniz. Yapımcılar, dizilerin böyle tutacağına inanıyorlar sanırım.
Dün akşam 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'ı seyrettim.
Konu akışı, oyunculuklar harikaydı. 'Hurşit', 'Hatice' ve 'Enişte'nin olduğu sahne müthişti. Resmen insanlık adına okullara ders olarak tavsiye edilebilirdi. İzleyicisine her konuda değerleri, insanlığı anlatacak faydalı konuları da işlemek gerekiyor günümüzde.
İzleyiciler kadar dizi yapanlar ve yapmayı düşünenler de mutlaka 'EDHO'yu izlemeliler diye düşünüyorum. Tipi'nin muhteşem sahnelerinden söz bile etmiyorum zaten.
'Jet Sosyete' dizisi ise beklenen seviyeyi tutturamadı ama 'Daha ilk bölüm, acele etmeyelim' dedim kendime.
Ancak 'Avrupa Yakası' ve 'Yalan Dünya' ile ne esprileri, ne de karakterleri bakımından mukayese bile edilemez sanırım. O efsane dizilerdeki zekice esprileri bu dizide göremedik.
Engin Günaydın bu dizide kendi rol almamış ama 'Burhan' birebir dizide oynuyordu.
Önyargılı olmak istemem ama gidişat bize daha çoook 'Avrupa Yakası'nı ve 'Yalan Dünya'yı aratacağa benziyor. Yine de tüm ekibe başarılar dilerim, ellerine sağlık.
Size de iyi günler Yüksel Bey, kolay gelsin."
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir şahane Gaziantep ki... 30 Kasım 2021 | 107 Okunma Karıncalar kadar olamadık 28 Kasım 2021 | 138 Okunma Bırakın şu telefonları rejiye! 27 Kasım 2021 | 100 Okunma Müge’den muhteşem rekor 26 Kasım 2021 | 119 Okunma Çift başlı kurdun pençesi 25 Kasım 2021 | 183 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar