İşçilere kölelik sözleşmeleri

Halkımızın, diğer bir deyişle, halkımızın çok büyük bölümünü oluşturan işçilerin güvenini ve desteğini kazanarak, ona öncülük yapma niyet, iddia ve çabasında olanlar...

Halkımızın, diğer bir deyişle, halkımızın çok büyük bölümünü oluşturan işçilerin güvenini ve desteğini kazanarak, ona öncülük yapma niyet, iddia ve çabasında olanlar, işçilerin günlük somut sorunlarıyla yakından ilgilenmek zorundadır.
 İşçiler, kendi günlük sorunlarını onlardan daha iyi bilmeyen bir kişiye veya örgüte, haklı olarak, güvenmezler ve destek vermezler. 
Bilinmesi gereken alanların başında, işçiler açısından çok ciddi sıkıntılar yaratan bireysel iş sözleşmeleri gelmektedir.
BİREYSEL İŞ SÖZLEŞMELERİ
İşçilerin işverenlerle ilişkilerini düzenleyen çeşitli araçlar vardır. Kanunlar ve yönetmelikler önemlidir. Bu metinlerde işçilerin ve işverenlerin hak ve yükümlülükleri belirlenir. Bazı konuların düzenlenmesi ise bireysel iş sözleşmelerine ve toplu iş sözleşmelerine bırakılmıştır. 
4857 sayılı İş Kanununa göre, iş sözleşmeleri belirli süreli veya belirsiz sürelidir. 
Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin yazılı yapılma zorunluluğu yoktur. Ancak 4857 sayılı İş Kanununun 8. maddesine göre, “Yazılı sözleşme yapılmayan hallerde işveren işçiye en geç iki ay içinde genel ve özel çalışma koşullarını, günlük ya da haftalık çalışma süresini, temel ücreti ve varsa ücret eklerini, ücret ödeme dönemini, süresi belirli ise sözleşmenin süresini, fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları hükümleri gösteren yazılı bir belge vermekle yükümlüdür.”
Birçok işyerinde işverenler bu yükümlülüğe uymamakta ve hatta işçileri kaçak olarak çalıştır...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni bahar eylemleri dalgası geliyor (mu?) 19 Şubat 2019 | 1.536 Okunma Bütçe açıkları ve Türkiye’yi bekleyen ekonomik gelecek 18 Şubat 2019 | 3.984 Okunma Döviz, enflasyon ve faiz artacak 16 Şubat 2019 | 1.633 Okunma AKP’nin saadet zinciri koptu 12 Şubat 2019 | 1.232 Okunma AKP döneminde artan dış bağımlılık 11 Şubat 2019 | 327 Okunma
TÜM YAZILARI