Türkiye’nin iktisatla savaşının kısa tarihi

İktisat, sosyal bilimler içindeki en matematiksel, objektif bilim dalı.O yüzden objektif ve matematiksel iktisadi gerçeklerle sübjektif siyasi, sosyal, dini, ideolojik gerçekler sık sık çatışma içine...

İktisat, sosyal bilimler içindeki en matematiksel, objektif bilim dalı.

O yüzden objektif ve matematiksel iktisadi gerçeklerle sübjektif siyasi, sosyal, dini, ideolojik gerçekler sık sık çatışma içine girebiliyor.

Türkiye tarihine baktığımızda bu çatışmaları; kriz, iflas, yokluk, yoksulluk kendini dayatmadıkça iktisadi gerçeklerin kazandığı pek vaki değil.

Zaten kısayolunu bulma, yırtma merakı yüzünden de iktisat gibi sabır, emek isteyen işler Türkiye’de çok popüler olamadı.

Yurtdışına giden Yeni Osmanlılar, Jön Türkler siyaset, hukuk, felsefe, edebiyat ile ilgilendiler, hatta bazıları Paris Komünü’nde bariyerlerde bile görüldü ama iktisat, maliye merak eden, eğitimini alan pek çıkmadı.

O yüzden de 1908’den sonra ekonomi, maliye deyince değişen iktidarlara rağmen herkesin aklına gelen tek isim Cavid Bey oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belki de çok karanlık bir oyun değildir 01 Ekim 2022 | 167 Okunma İsmail Türüt’ün klibini kimin yaptığını bile merak edip…. 28 Eylül 2022 | 168 Okunma Aile Whatsapp gruplarından İtalya’nın başına 26 Eylül 2022 | 512 Okunma Farah Diba’nın ülkesine ne oldu? 24 Eylül 2022 | 49 Okunma Central Park’taki Türkiye… 19 Eylül 2022 | 2.574 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar