Türkiye’nin iktisatla savaşının kısa tarihi

İktisat, sosyal bilimler içindeki en matematiksel, objektif bilim dalı.O yüzden objektif ve matematiksel iktisadi gerçeklerle sübjektif siyasi, sosyal, dini, ideolojik gerçekler sık sık çatışma içine...

İktisat, sosyal bilimler içindeki en matematiksel, objektif bilim dalı.

O yüzden objektif ve matematiksel iktisadi gerçeklerle sübjektif siyasi, sosyal, dini, ideolojik gerçekler sık sık çatışma içine girebiliyor.

Türkiye tarihine baktığımızda bu çatışmaları; kriz, iflas, yokluk, yoksulluk kendini dayatmadıkça iktisadi gerçeklerin kazandığı pek vaki değil.

Zaten kısayolunu bulma, yırtma merakı yüzünden de iktisat gibi sabır, emek isteyen işler Türkiye’de çok popüler olamadı.

Yurtdışına giden Yeni Osmanlılar, Jön Türkler siyaset, hukuk, felsefe, edebiyat ile ilgilendiler, hatta bazıları Paris Komünü’nde bariyerlerde bile görüldü ama iktisat, maliye merak eden, eğitimini alan pek çıkmadı.

O yüzden de 1908’den sonra ekonomi, maliye deyince değişen iktidarlara rağmen herkesin aklına gelen tek isim Cavid Bey oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimdi yolları gelip Prens Sabahattin mi açsın? 26 Ocak 2022 | 304 Okunma Ablan nasıl kurban olmuştu? 24 Ocak 2022 | 121 Okunma Gürültü bitecek ve yine onun şarkıları duyulacak... 22 Ocak 2022 | 248 Okunma “Reis bunlara az bile yapıyor” 15 Ocak 2022 | 274 Okunma Neyse ki hayallerinizdeki Türkiye hiç bir zaman olmayacak... 12 Ocak 2022 | 391 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar