Trump, 23 milyon insanı kovabilir mi?

ABD seçimleri sonrasında, yeni dünya düzeni hakkında inanılmaz bir spekülasyon yapılıyor. Çatlayacak ticari anlaşmalar, ekonomik işbirlikleri, yükselecek gümrük duvarları ve artan siyasi...

ABD seçimleri sonrasında, yeni dünya düzeni hakkında inanılmaz bir spekülasyon yapılıyor. Çatlayacak ticari anlaşmalar, ekonomik işbirlikleri, yükselecek gümrük duvarları ve artan siyasi çatışmalar, şiddetlenecek bölgesel savaşlar falan... Trump’un kazanmasının yankıları çok farklı. Genelde herkesin birleştiği henüz kara kutu... Devlet tecrübesi yok ve yanındaki adamları becerileri hakkında tartışma var.

Trump destekçilerinin en büyük beklentisi, ülkede bulunan yabancıların (kaçakların) vakit geçirilmeden kovalanması.

Resmi olmasa da rakamlar, Amerika’da kaçak yaşayan 10 milyonun üzerinde insanın olduğunu gösteriyor. Yakalandıkları an (deport) kovulma prosedürü işletiliyor. Bunlar, kaçak yolla veya turistlik vizeyle gelmiş ve geri dönmemişler.

Ağır işleyen bir prosedür var. 1 yıla kadar sürüyor atılmaları. Bu nedenle ağır, ağır yakalanıyorlar!

Bir başka bilgi. Green Card alarak ülkede çalışma izni olanların sayısı yaklaşık 13 milyon. Trump’ın yaklaşımı “bu insanların çalışma izinlerini ve kartlarını kaldıralım. Ülkelerine dönsünler. Yeni baştan sorgulayarak alalım” şeklinde.

Şimdi 20- 25 milyon insan ülkeden kovulabilir mi? Büyük kaos demektir. Üstelik mevcut yasalar yetmez. Yeni yasalar çıkarmak zorundalar. Amerikan Anayasa’sı kontrol ve denge üzerine kurulu. Ve bu dengeyi kutsal bir emanet olarak tanımlıyorlar. Cumhuriyetçilerin yasa çıkarma sorunu yok. Sandalye çok öndeler. Ama yargı, sivil toplum kuruluşları ve medyaya rağmen böylesine ağır bir kararı uygulamaları çok zor.

İnternette dolaşırken gördüm. Hangi başkan döneminde daha çok kaçak göçmenlerle mücadele edilmiş. Obama döneminde 2.5 milyon kaçak sınırdışı edilmiş ve bu sayı bir rekor. Trump başkanlığında hiç kuşkusuz bu sayı artacak ve özellikle Müslüman kaçaklar üzerine yoğunlaşacaklar. Bunu da özellikle yapacaklar. Müslüman âleminde Trump sevgisini o gün tekrar incelemek gerekebilir!

İsyana çağrı!

Amerika’da Trump karşıtı gösterilere bakıp derin yorum yapanlara bir hatırlatma. Seçimlerden hemen önceydi. Trump ‘’Eğer küçük bir farkla kaybedersem, seçim sonuçlarını tanımayacağım’’ demişti. Şimdi şöyle düşünün: Seçimleri Hillary Clinton kazanmış olsaydı ama Trump, rakibinden 500 bin daha fazla oy alsaydı (aynı şimdi olduğu gibi) ne yapardı? İsyana çağrı bile yapabilirdi. Demem o ki bozulma başladıysa orada, bunun bir nedeni de siyasetçinin ayrıştırıcı dil kullanmasından kaynaklanıyor. Herkes ektiğini biçiyor!

Sıkıyönetim ekonomiye lazım!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump, 23 milyon insanı kovabilir mi? 14 Aralık 2016 | 299 Okunma Adam iyiyse, katil olmasının önemi yok! 31 Ekim 2016 | 242 Okunma Ekonomi başkanlıkla zıplar mı? Kim anlatacak? 27 Ekim 2016 | 262 Okunma Yok oluş içindeyiz 25 Ekim 2016 | 346 Okunma Petrole rağmen huzur bulamayanlar 18 Ekim 2016 | 188 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar