Padişahlar, tarikatlar, şeyhler, müritler -2-

Padişahların tarikatlarını ve bağlı bulundukları şeyhleri konuşuyorduk…Sultan III. Mehmed: Halvetiyye Tarikatı’ndan Abdülmecid Sivâsî’ye mensuptur. Sonra Halvetiyye-i Celvetiyye’den Aziz Mahmud Hüdâî’nin de derslerinde bulunmuştur.

Padişahların tarikatlarını ve bağlı bulundukları şeyhleri konuşuyorduk…

Sultan III. Mehmed: Halvetiyye Tarikatı’ndan Abdülmecid Sivâsî’ye mensuptur. Sonra Halvetiyye-i Celvetiyye’den Aziz Mahmud Hüdâî’nin de derslerinde bulunmuştur. Bir anlamda Hüdâî Efendi, hanedanın şeyhi olmuştur. Sultan I. Ahmed, Sultan I. Mustafa, Sultan II. Osman, Sultan IV. Murad ve Sultan İbrahim de ona mensuptur. Hattâ Sultan Mustafa’nın zaman zaman cezbeye gelip dünya işlerini ihmal ettiği rivayet edilir.

Sultan IV. Mehmed: Halvetî Tarikatı’ndandır. Sonra bir rüya üzerine Kilitbahir’e giderek Ahmed Câhidî’ye intisap etmiştir. Onun için bir tekke yaptırmıştır. Abdülehad Nurî ve Karabaş Velî gibi şeyhlerden de yararlanmış, ayrıca Mevlevî Receb Enis Dede’nin derslerine katılmıştır.

Sultan II. Süleyman: Halvetiyye’den Atpazarlı Osman Fazlî Efendi’nin mürididir.

Sultan II. Ahmed, Sultan II. Mustafa ve Sultan III. Ahmed, Mevlevi Şeyhi Receb Enis Dede’ye mensupturlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’de çocuk olmak… 28 Ekim 2020 | 99 Okunma Almanya’da Osmanlı Bayrağı 27 Ekim 2020 | 194 Okunma Tarih boyunca bize “taş” atana “ekmek” vermişiz! 26 Ekim 2020 | 103 Okunma Ah “gamlı hâzân”… 24 Ekim 2020 | 89 Okunma San’at-Edebiyat 23 Ekim 2020 | 45 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar