Suriye ve Yunanistan Türkiye-Mısır yolunda mı?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yasin Aktay'ın bugünkü (28.11.2022)''Suriye ve Yunanistan Türkiye-Mısır yolunda mı?'' başlıklı yazısı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doha’da Sisi ile el sıkışmış olmasının veya Mısır ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmış olmanın iki ülke liderlerinin her konuda anlaşmalarını gerektirmediğini söylemiştik. Buna uzun boylu örnekler getirmek gereksiz aslında. Uluslararası ilişkilerin tabiatı bu. Türkiye ABD ile de Rusya ve İran ile de Suriye topraklarında tam bir çıkar çatışması halinde. ABD yıllardır Türkiye’ye karşı teröre açıkça destek veriyor mesela. Ama bu bütün bu ülkelerle diplomatik ilişkileri koparma noktasına getirmiyor.

Buna rağmen, Mısır’la ve Sisi ile neden kopma noktasına geldi diye soranlara uzun uzun o dönemin şartlarını tekrar canlandırarak anlatmak mı gerekiyor?

Bir defa darbe o günün şartlarında sadece Mısır içinde cereyan etmiş bir darbe gibi değildi. Mısır içinde uluslararası bazı güçlerin Türkiye’yi de hedef alarak müdahil oldukları bir girişimdi. Türkiye’nin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kitaplı toplum farkı 01 Şubat 2023 | 97 Okunma Çok mu az kitap okuyoruz? 30 Ocak 2023 | 203 Okunma Aciz bırakan (Muciz) Kitab’ın resmidir 25 Ocak 2023 | 273 Okunma PKK korumacılığından Kur’an düşmanlığına, İsveç’in derdi ne? 23 Ocak 2023 | 226 Okunma Türkiye’nin seçimi kimler için nasıl bir felaket vaat ediyor? 21 Ocak 2023 | 342 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar