Şiddet yönetimi ve etnik milliyetçilik: Kürt sorunu mu dediniz?

Suriye’de PYD’ye verilen 10 bin TIR dolusu silahla eğitip donattıkları bir örgütten bir millet çıkaracak bir devlet kurma çalışmaları var. Tabii nerden gelirse gelsin bunu nimet belleyen ırkçı cahiller de vardır.

Milliyetçilikle devlet iradeleri arasında ciddi tarihsel bir bağ var olmuştur. Milletlerin mi devletleri kurduğu, devletlerin mi milletleri oluşturdukları konusu siyaset sosyologlarının artık tartıştıkları bir konu olmaktan bile çıkmıştır. Ernest Gellner ve Erich Hobsbawm, Craig Calhoun, Benedict Anderson, Anthony Giddens gibi, isimlerini ilk etapta sayabileceğim meşhur sosyologlar devletlerin ihtiyaç duydukları millet tanımlarını, içeriğiyle birlikte nasıl var ettiklerini ortaya koymuşlardır. Bizde de Erol Güngör’ün bu konudaki çalışmaları devlet ve millet ilişkisini anlamak noktasında, Türk-İslam milliyetçisi bir bakış açısından oldukça kapsamlı katkılar ortaya koyar.

Özellikle Giddens’ın çalışmaları, ulus-devletin teşekkülü ile şiddet arasındaki ilişkiyi zorunlu gören yaklaşımıyla millet kavramıyla ilgili mitolojik anlatımları çözen bir katkı yapmıştır. Bu yaklaşıma göre devletten ve hatta şiddet kullanabilen bir kurumdan önce millet yoktur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BAE Türkiye’ye şart ileri süreceğine hesap vermeli 13 Ocak 2021 | 595 Okunma Boğaziçi Üniversitesi adına fark ve imtiyaz talebi 11 Ocak 2021 | 328 Okunma ABD’de darbe ihtimali kimi ağlatır, kimi güldürür? 09 Ocak 2021 | 269 Okunma Muhalefet sahte ilaç pazarlamacısı gibi 06 Ocak 2021 | 181 Okunma Faşizme dönüş yolu kapalı değil miydi? 04 Ocak 2021 | 215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar