Önyargılar keskin, küreselleşme zalim

İstanbul’da düzenlenen TRT World Forum’da “Küreselleşen dünyada Kimlik Politikaları” panelinde konuşan Malezya Halkın Adaleti Partisi (HAP) lideri Enver İbrahim’in dediği gibi küreselleşme yeni bir icat...

İstanbul’da düzenlenen TRT World Forum’da “Küreselleşen dünyada Kimlik Politikaları” panelinde konuşan Malezya Halkın Adaleti Partisi (HAP) lideri Enver İbrahim’in dediği gibi küreselleşme yeni bir icat değil.

Yıllar önce de Osmanlı imparatorluğu, Malaga Sultanlığı, Afrika, Hindistan, Çin, Latin Amerika arasında oldukça sık ticari ve siyasi ilişkiler vardı.

İki dönem arasındaki temel fark; Zihniyet farklılığı.

Batılı haydutların Afrika ülkelerini yağmalamalarını ve insanlarını da köleleştirmelerini saymazsak o dönemdeki küreselleşme karşılıklı ticaret yoluyla yapılıyordu ve her iki tarafın zenginleşmesi ile sonuçlanıyordu.

Bu dönemdeki küreselleşme bir tarafın sürekli zengin diğer tarafın sürekli yoksul kalmasıyla sonuçlanıyor.

O dönemde de belki sömürge zihniyeti vardı ama bu dönemdeki kadar belirgin ve acımasız değildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye dünya ıspanak üretiminde dördüncü 10 Kasım 2019 | 62 Okunma Çarşının son fotoğrafı 06 Kasım 2019 | 110 Okunma O damak tadı olmasaydı 03 Kasım 2019 | 37 Okunma Başarının kısa yolu yoktur 30 Ekim 2019 | 114 Okunma Aşağılık kompleksinin tarihi 27 Ekim 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar