Üniversiteye girecek kardeşlerime birkaç kelam…

Üniversite sınavına giren öğrenciler önümüzdeki günlerde tercih formlarını dolduracaklar. Sınav öncesi stres yerini tercih stresine bıraktı. Sınavda başarılı olduğunu düşünenler de...

Üniversite sınavına giren öğrenciler önümüzdeki günlerde tercih formlarını dolduracaklar. Sınav öncesi stres yerini tercih stresine bıraktı. Sınavda başarılı olduğunu düşünenler de bekledikleri başarıya ulaşamayanlar da tercih konusunda kritik bir karar aşamasındalar. Tercihte bulunmakla, seneye sınava tekrar girmek arasında kararsız olanlar da var.

Doğrusu 80’li yıllarda sınava ve üniversiteye giren, son gelişmelerden bihaber bir kişi olarak uzmanlık dışı bir konuda ahkâm kesmem doğru olmaz. Ama etrafımdaki öğrenci kardeşlerim hayat tecrübesinden tezahür eden her söze dikkat kesildikleri için, bundan cesaret alarak birkaç kelam etmek istiyorum.

Öncelikle puan ve sıralamaya göre en doğru seçenekleri bulabilmek iyi bir araştırma ve analiz gerektiriyor. Üniversiteleri ve bölümleri tanımak, şehirleri ve imkânları bilmek önemli bir konu.

Öyle üniversiteler var ki, okuduğunuz bölümden ziyade gittiğiniz üniversitenin marka değeri size avantaj sağlayab

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ege ortak göl olamaz mı? 25 Eylül 2020 | 146 Okunma Tarihin harmanlama dönemi… 23 Eylül 2020 | 141 Okunma Hayvan olamazsın! 18 Eylül 2020 | 117 Okunma Hiç kimseden çekmediler Erdoğan'dan çektikleri kadar 16 Eylül 2020 | 308 Okunma AB, Türkiye'yi de kaybederse… 09 Eylül 2020 | 2.412 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum