Firavun'un İsrail'i…

Mısır Kralı olan Firavun, İsrailoğullarına çok zulümler yapmış, işkence etmiş, sürmüş, türlü baskılara uğratmıştır. Hz. Musa ile Hz. Harun'un mücadeleleri hem...

Mısır Kralı olan Firavun, İsrailoğullarına çok zulümler yapmış, işkence etmiş, sürmüş, türlü baskılara uğratmıştır.

Hz. Musa ile Hz. Harun'un mücadeleleri hem İsrailoğullarının ve Firavun'un imana gelmesi içindir hem de İsrailoğullarını Firavun'un tasallutundan kurtarmak içindir. Bu çağrı iman ve özgürlük çağrısıdır.

Firavun İsrailoğullarına da, onlara gönderilen Peygamberlere savaş açmıştı.

Beni İsrail'in Mısır'dan sürülmesi, yer ve yurtlarının işgal edilmesi, büyük katliamlara maruz bırakılması Firavun'un ortaya koyduğu ceberrut bir yoldur.

Bu yolun özelliği büyüklük taslamak, böbürlenmek, kutsallık ve ilahlık iddiasında bulunmak, insanları küçümseyip ezmek ve hakikate sırt çevirmektir.

Kur'an-ı Kerim'in tasvir ettiği bu özellikler bir insan tipini, bir yönetim zihniyetini, bir zulüm yolunu anlatmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Görüşmenin kazancı nedir? 17 Haziran 2021 | 139 Okunma Sıcak temas ve güler yüzler… 15 Haziran 2021 | 175 Okunma ABD Başkanı'yla görüşme… 11 Haziran 2021 | 241 Okunma CHP ile AK Parti'nin farkı… 10 Haziran 2021 | 339 Okunma Normalleşme mevsimi… 02 Haziran 2021 | 95 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar