Devlet yokken insan, kültür, ahlak vardı

Her şeyi devletten beklemek son derece yanlıştır. Her şeyi devlete endekslemek, her şeyin merkezine devleti koymak, varlık ve yokluğu devletten bilmek kesinkes yanlıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kimi...

Her şeyi devletten beklemek son derece yanlıştır. Her şeyi devlete endekslemek, her şeyin merkezine devleti koymak, varlık ve yokluğu devletten bilmek kesinkes yanlıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kimi vakıflar arasında yaşanan tartışmalarda bazı çevreler ‘bunlar devlet desteğine endekslenmiş sun’i vakıflardır, fonlar kesilirse ayakta kalamazlar’ gibi yakıştırmalarda bulundular. ‘Devlet yoksa sivil toplum da yok’ anlamına gelen bu çıkışlar acaba ne kadar gerçeği yansıtıyor? 

Bazı sanat alanlarında ilgisizlik görülmesi veya kimi müzik dallarının silinip gitmeye yüz tutması üzerine hep devlete yönelen çağrılar görüyoruz. ‘Devlet desteklemezse sanat da, kültür de ayakta kalamaz’ türü söylemler acaba ne kadar doğrudur? 

Ail

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hayvan olamazsın! 18 Eylül 2020 | 113 Okunma Hiç kimseden çekmediler Erdoğan'dan çektikleri kadar 16 Eylül 2020 | 303 Okunma AB, Türkiye'yi de kaybederse… 09 Eylül 2020 | 2.404 Okunma Yunanistan mı savaşacak! 04 Eylül 2020 | 346 Okunma Komşu'ya tavsiye; ‘dost kal, düşman olma'… 02 Eylül 2020 | 2.239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar