Basiret bağlanması, akıl tutulması ve yaptırım saçmalığı…

Yaptırım, ambargo, kısıtlama gibi kavramlar bir kurumun, birliğin veya ülkenin başka ülkelere yönelik uyguladığı bir tür cezalandırma, caydırma, hizaya getirme pratikleridir. Geçmişte askeri amaçlarla...

Yaptırım, ambargo, kısıtlama gibi kavramlar bir kurumun, birliğin veya ülkenin başka ülkelere yönelik uyguladığı bir tür cezalandırma, caydırma, hizaya getirme pratikleridir. Geçmişte askeri amaçlarla başvurulan bu yöntemlerin bugün diplomatik baskı aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. 

Normalde uluslararası hukukun bir gereği olarak ortaya çıkması gereken yaptırım uygulaması günümüzde hukuki zeminden ziyade siyasi zeminde bir fonksiyon görüyor. 

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemin almasına karşı ABD’nin yaptırım uygulayacağı veya bir kısım kısıtlamalara gideceği konuşuluyor. 

İşin bir yanı, ABD’den gelen yaptırım tehditleri… 

Diğer tarafta ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapmasına

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sosyal foseptik çukuru… 03 Temmuz 2020 | 2.261 Okunma Türk Ordusu'ndan niçin rahatsızlar? 01 Temmuz 2020 | 2.822 Okunma Ey Macron, bari susmasını bil! 26 Haziran 2020 | 2.415 Okunma Yunan'ın Sisi'si ve asıl kavga… 24 Haziran 2020 | 3.867 Okunma Helal olsun Devlet Bey'e… 19 Haziran 2020 | 3.190 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar