ABD’nin anlaması gereken…

ABD Türkiye ilişkilerinin olumlu seyretmesini istemekle, olumlu seyredeceğini düşünmek aynı kapıya çıkmıyor. Pratik durumun iyiye gitmesi, iyi niyet temennilerinin ötesinde bir gayret gerektiriyor ve bu gayret konusunda tek...

ABD Türkiye ilişkilerinin olumlu seyretmesini istemekle, olumlu seyredeceğini düşünmek aynı kapıya çıkmıyor. Pratik durumun iyiye gitmesi, iyi niyet temennilerinin ötesinde bir gayret gerektiriyor ve bu gayret konusunda tek taraflılık kesinlikle anlam ifade etmiyor. 

ABD Yönetimi Türkiye’nin stratejik konumunu, özgül ağırlığını ve tarihsel konumunu hesap ederek daha yapıcı bir tavır içinde olmalı. İlişkinin, ikili ilişkiyi aşan çok boyutlu bir mahiyet taşıdığı malum. Sadece iki ülkenin olumlu tavır içinde olması tüm denklemin istedikleri yönde evrilmesine sebep olmuyor. 

Öncelikle şunu görmek gerekir: ABD ile iyi ilişki artık soyut bir kavrama dönüşmüş durumda. ABD denilince kim akla gelecek, hangi kurum, hangi şahıs, hangi yapı?

Başkan Trump, Suriye’den çekilme

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan karşıtlığı AB’yi bölünmeye götürür mü? 24 Mayıs 2019 | 1.548 Okunma ‘Yüzyılın anlaşması’ barış değil savaş mı getirecek? 22 Mayıs 2019 | 1.452 Okunma Gerilim, savaşa dönüşür mü? 17 Mayıs 2019 | 1.494 Okunma Öze dönüş ve Ramazan 15 Mayıs 2019 | 1.139 Okunma Bozulan oyun ve yeni siyasi hesaplar 10 Mayıs 2019 | 1.692 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar