AB ile ABD’nin boşanması, ordu krizi ve Türkiye

ABD ile Avrupa arasındaki ilişkiler bozuluyor mu?  Geçen günlerde Fransız Gazetesi Le Monde, “Avrupa ve ABD’nin boşanması, batı ailesinde gerilim” şeklinde bir başlık attı.  Fransa’daki...

ABD ile Avrupa arasındaki ilişkiler bozuluyor mu? 

Geçen günlerde Fransız Gazetesi Le Monde, “Avrupa ve ABD’nin boşanması, batı ailesinde gerilim” şeklinde bir başlık attı. 

Fransa’daki zirveye birkaç gün kala Fransız Cumhurbaşkanı Macron ile ABD Başkanı Trump arasında yaşanan polemik, bu gerilimi biraz daha tırmandırdı. 

AB-ABD geriliminin en son gerekçesi AB ordusu tartışmaları… Macron'un, ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu kurması gerektiğini söylemesi üzerine Trump, bunu ‘çok rencide edici’ bulduğunu belirterek, ‘önce siz NATO’ya olan ödemelerinizi yapın’ anlamına gelen iğneleyici ifadeler kullandı.  

AB ordusu tartışmalar

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP, bu adayı yakında sokağa da çıkarmaz 15 Şubat 2019 | 5.323 Okunma En büyük başarısı olan koltuğunu koruyabilecek mi? 13 Şubat 2019 | 3.801 Okunma Ekranda kaybolup giden bir aday! 08 Şubat 2019 | 6.685 Okunma ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ senaryosunun yerel ayağı 06 Şubat 2019 | 4.320 Okunma Dava ahlakı-ittifak ahlakı… 01 Şubat 2019 | 3.380 Okunma
TÜM YAZILARI