Sofradan, doymadan evvel kalkmalıdır

Yiyeceğin helâl olması lâzımdır. Allahü teâlâ helâl yenmesini emrediyor. Muhammed Bâcûk Bakkâlî hazretleri Hanefî mezhebi fıkıh ve tefsîr âlimidir. 523 (m. 1129)’de Harezm’de...

Yiyeceğin helâl olması lâzımdır. Allahü teâlâ helâl yenmesini emrediyor.
 
Muhammed Bâcûk Bakkâlî hazretleri Hanefî mezhebi fıkıh ve tefsîr âlimidir. 523 (m. 1129)’de Harezm’de vefât etti. Yemek yeme âdabı hakkında buyurdu ki: 
Yemeği yemeden önceki âdâb: Yiyeceğin helâl olması lâzımdır. Allahü teâlâ helâl yenmesini emrediyor. Elleri yıkamalıdır. Hadîs-i şerîfte “Yemekten önce elleri yıkamak, yoksulluğu, yemekten sonra yıkamak ise, günahları giderir” buyuruldu. Yemek, yere serilen yaygı üzerine konulmalıdır. Çünkü bu, tevâzu hâline daha yakındır. Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), yemeği yaygı üzerinde yerdi.
Sofraya edebli bir şekilde oturmalıdır. Sağ ayağı dikip, sol ayak üzerine oturmak sünnettir. Yemeği ibâdet ve tâatlara kuvvet bulmak niyetiyle yemelidir. Yoksa yemek, lezzet almak, keyiflenmek için yenmez. Yemeği fazla yememeli, az yemelidir. Yemeği ibâdete kuvvet kazanmak niyetiyle yemenin doğruluğu, doymadan önce yemeği bırakmakla anlaşılır. Çünkü doymak, ibâdete mâni olur. Doymadan sofradan kalkmak, ibâdete yardımcı olur. Acıkmadan yemek yememeli, doymadan önce kalkmalıdır. Böyle yapan kimsenin tabibe ihtiyâcı olmaz.
Yemeği yalnız yememelidir. Hadîs-i şerîfte “İnsanların en şerlisi, yalnız yiyen, başkasına vermeyen, yardım etmeyen ve kölesini dövendir” buyuruldu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eshab-ı kiramın hepsi müctehid idi 30 Mart 2020 | 39 Okunma “İbâdetlerin en faziletlisi Mushafa bakmaktır” 29 Mart 2020 | 300 Okunma Âlimler bozulunca halkın dini zayıflar 28 Mart 2020 | 159 Okunma Müctehidler arasındaki ayrılık, rahmet-i ilahidir 27 Mart 2020 | 74 Okunma Yalnız peygamberlere mahsus olan hâller... 26 Mart 2020 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar