"Masum ve kusursuz olmak Peygamberlere mahsûstur"

"Günâh işlemek, insanı helâk etmez. Günâha devâm etmek, tevbeyi terk etmek, helâk eder." İzmirli Osman Nûri Efendi son devir Osmanlı âlimlerindendir. İzmir’de doğdu.

İzmir, Manisa ve İstanbul’da, ilim sahiplerinin derslerine devam etti. Tahsilini tamamlayarak, hocalarından icâzet aldı. Mevlânâ Hâlid-i Bağdadî hazretlerinin halîfelerinden Abdülfettâh-ı Akrî hazretlerinin sohbeti ile şereflendi. 1900 yılı başlarında vefat etti.
Bu mübarek zat bir sohbetinde talebelerine şunları anlattı:
Üstadımız Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî hazretleri, (Âdâb-ı tarîka-i aliyye) kitâbında buyuruyor ki: (Ehl-ullaha itirâz eden kimsenin küfür üzere öleceğini gösteren hadîs-i şerîfler vardır. Velînin masûm olması şart değildir. Eshâb-ı kirâm arasında had cezâsı verilen ve eli kesilen oldu. Hâlbuki, Sahâbenin en aşağı derecede olanı da velî idi.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Âlemlerin hepsini de Allahü teâlâ yarattı 23 Eylül 2020 | 14 Okunma “Ey âdemoğlu! Dünyâ sevgisini kalbinden çıkar" 22 Eylül 2020 | 98 Okunma Herkesin huyu değişebilir... 21 Eylül 2020 | 123 Okunma Eshab-ı kiram, âyet-i kerimeyle methedildi 20 Eylül 2020 | 70 Okunma Takvâ sahipleri bir şey istemez! 19 Eylül 2020 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar