Komprador liberalden solcu çıkarma çabası

Komprador liberal, kendi ülkesinde Batı kapitalizmine kapıları aralamak üzere hareket eden, ortaklıklar kuran, teknik anlamda ‘mümessil sermayenin’ işini, sözcülüğünü yapan adam demektir.

Peki, montaj sanayi/yabancı sermaye kötü müdür? Bu bir aşama olarak gerekli olabilir fakat sanayileşmenin önünü kesecek bir süreklilik kazanırsa elbette sorunludur.

Bir işadamının isminin, bir zamanlar adı ‘Kızıl Milyardere’ çıkan bir adamın lakabından intihal edilerek anılması ilginçtir. Bu ‘Kızıl Milyarder’ markasının arkasında silah tüccarlığı, muhtelif markaların Türkiye mümessilliği, çeşitli yabancı sermaye kuruluşlarıyla kurulan ortaklıklardan alacaklarını üstelik mafya diye niteledikleri marifetiyle tahsil gibi faaliyetler yanında Soros gibi küresel para sihirbazlarıyla iş tutma gibi faaliyetlerle anılmaktadır. Peki, bu durumda Kızıl olmadığı ortadadır, o zaman ‘solculuğu’ nereden geliyor diye sormak gerekmez mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sağlık çalışanları 26 Mart 2020 | 2.387 Okunma Virüse karşı sosyal devlet 23 Mart 2020 | 1.952 Okunma Emperyalizmi yendik, sıra hastalıklarında! 19 Mart 2020 | 2.233 Okunma Ekonominin virüsü, virüsün ekonomisi 16 Mart 2020 | 2.206 Okunma Türkiye-Rusya nereye 12 Mart 2020 | 2.402 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar