Ha yabancı hakem ha yabancı hâkim

Profesyonel futbol dünyamız bir anda yabancı VAR hakemleri ile tanıştı. Bazı kulüplerimizin yöneticileri bununla yetinmeyip orta hakemlerin de yabancı olması konusunda ısrarlılar. Türk hakemlerinin güvenilmez ya da...

Profesyonel futbol dünyamız bir anda yabancı VAR hakemleri ile tanıştı. Bazı kulüplerimizin yöneticileri bununla yetinmeyip orta hakemlerin de yabancı olması konusunda ısrarlılar. Türk hakemlerinin güvenilmez ya da beceriksiz olduğu yönündeki yoğun propagandanın etkisiyle kamuoyu bu yeni uygulamaya öyle bir hazırlandı ki eski-yeni Türk hakemleri bile ses çıkaramadı. Bu propagandanın kaynağına geleceğiz.

EGEMENLİK MESELESİ Hakem kimdir?
Hakem, herhangi bir spor müsabakasının önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde âdil biçimde oynanmasını sağlayan görevlidir. Bu anlamda hakemliğin kamusal bir görev olduğu söylenebilir.
Hakem ve hâkim aslında aynı sözcüktür. Arapça kökenli bu sözcüklerimiz hüküm, yargı, karar veren anlamındadır. Her ikisi de yargıç kelimesiyle eş anlamlıdır.
Hâkimiyet dediğimiz egemenlik de aynı kökten gelmektedir. Çünkü yargı yetkisi bir egemenlik alametidir. Mahkemelerimiz bu yüzden Türk milleti adına karar verir. Türk sporunu Türk hakemlerin yönetmesi de bir egemenlik sorunudur.
Bütün spor müsabakalarında hakemler yargıda bulunmaktadır. Kural dışı hareketlere ceza uygulamaktadır. Yalnızca oyun alanı içinde değil, dışında da kuralların tam olarak uygulanması onların sorumluluğundadır. Yani hakem-hâkim benzerliği yalnızca dilbilimsel değildir. NEDEN HAKEM VAR? Milattan önceki tarihlere kadar uzanan futbolda, modern zamanlara kadar hakem yoktu. Hatta 19. Yüzyılın ilk yarısında dahi bugün bildiğimiz anlamda hakem yoktu. Takım kaptanları hakem işlevi görüyordu.
Ancak iki tarafı olan bir müsabakada tarafsız bir otoriteye olan ihtiyaç zamanla hissedildi. Ancak böyle bir otorite çıkacak anlaşmazlıkları çözüme bağlayabilirdi. Böylece f...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
1 Mayıs’tan geriye ne kaldı? 03 Mayıs 2024 | 66 Okunma Ha yabancı hakem ha yabancı hâkim 30 Nisan 2024 | 49 Okunma Muharrem İnce’den ne bekliyordunuz ki? 15 Aralık 2023 | 604 Okunma Kola öldürüyor da İncirlik yaşatıyor mu? 05 Aralık 2023 | 321 Okunma Wilders’e nasıl bakmalı? 01 Aralık 2023 | 93 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar