Kumbara!..

Türkiye’de sanayi, üretim ve ticaret denildiğinde akla gelen ilk isim olan merhum Vehbi Koç, hazırlayıp sunduğum “İşte Hayatınız” programında Cumhuriyet’in kalkınma mucizesini anlatırken şu...

Türkiye’de sanayi, üretim ve ticaret denildiğinde akla gelen ilk isim olan merhum Vehbi Koç, hazırlayıp sunduğum “İşte Hayatınız” programında Cumhuriyet’in kalkınma mucizesini anlatırken şu çarpıcı anıyı paylaşmıştı.
“Devletimizin ilk resmi binalarını yapmaya başlamıştık. Ama mühendisler başta olmak üzere; demir, çimento, çivi, cam, tuğla, kiremit yani bir inşaatta gerekli olan her şey ithal ediliyordu! Sadece işçilerimiz yerliydi!..”

★★★

Vehbi Koç’un anlattığı gibi, Atatürk ve arkadaşlarının işleri hiç de kolay değildi.
Zira savaşların, kötü yönetim ve ekonomik sorunların çökerttiği imparatorluğun enkazından doğan genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devasa ekonomik ve sosyal sorunlar bekliyordu.
Örneğin tasarruf sonucu elde edilecek kaynaklarla kalkınma hamlesini destekleyip, gerektiğinde çeşitli alanlardaki sanayileşme hareketine kendi imkânlarıyla katılabilecek milli bir kuruluşa büyük ihtiyaç vardı. Bu amaçla bir bankanın kurulması zorunluydu.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir gün herkes Atatürk’ü anlayıp sevecek mi?.. 16 Şubat 2019 | 166 Okunma Emperyalizme kafa tutmanın bedeli!.. 15 Şubat 2019 | 515 Okunma 3 milyon civciv açlıktan ölecek mi? 14 Şubat 2019 | 362 Okunma Domates, biber, patlıcan!.. 13 Şubat 2019 | 334 Okunma İşte bundan sonra Venezuela’da yaşanacaklar!.. 10 Şubat 2019 | 508 Okunma
TÜM YAZILARI