FATİH SULTAN MEHMED Osmanlı'nın en büyük sultanıydı

Sevgili okurlarım,Bugün dünyanın en güzel kentlerinden İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmed tarafından 29 Mayıs 1453’te, henüz 21 yaşında iken fethedilişi ve tarihte bir devrin sona erip, yeni bir dönemin başlayışının yıldönümü...

Bu çok anlamlı, özel günde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 26.Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile aşağıdaki söyleşiyi yaptım:

UĞUR DÜNDAR: Sayın Başbuğ, II. Murad’ın Bursa’da inzivaya çekilmesi üzerine, II. Mehmed henüz 12 yaşında olmasına karşın tahta geçti. Osmanlı’nın tek varisiydi. Ancak tahtta kalışı sadece iki yıl sürdü. 1446’da tahttan indirilişinin ardındaki gerçekleri anlatır mısınız?

İLKER BAŞBUĞ: II. Mehmed tahta çıktığında büyük bir “güç mücadelesi” vardı. Mücadele, “kul asıllı” devlet adamları ile “ulema kökenli” devlet adamları arasındaydı. Kul asıllı devlet adamları, sultan tarafından seçilen ve her şeyi ile sultana bağlı olan, geldikleri kökler pek dikkate alınmayan kişilerdi.

Ulema ise bilindiği gibi “medrese” eğitimi alan kişilerdi. Osmanlı İmparatorluğu’nda Fatih Sultan Mehmed dönemine kadar, ulemadan gelen Çandarlı Ailesi, yönetimde ciddi bir ağırlığa sahipti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Don Jose De Toledo En Salinas!.. 17 Ocak 2021 | 100 Okunma Olmak ya da olmamak!.. 16 Ocak 2021 | 115 Okunma Bakan Koca, aşı anlaşması belgelerini kamuoyuyla paylaşmalı!.. 15 Ocak 2021 | 163 Okunma Bir Covid-19 hastasının günlüğü!.. 14 Ocak 2021 | 158 Okunma Katrilyon lira nereye gitmiş?.. 13 Ocak 2021 | 353 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar