Kadınlar kürsüye çıktı

Global Accelerator Report tarafından dünyanın en ünlü 10 hızlandırıcısından biri seçilen Etohum, 6'ncı kez İstanbul'u girişimcilerin buluşma noktası haline getirdi. Onlarca ülkeden gelen girişimler...

Global Accelerator Report tarafından dünyanın en ünlü 10 hızlandırıcısından biri seçilen Etohum, 6'ncı kez İstanbul'u girişimcilerin buluşma noktası haline getirdi. Onlarca ülkeden gelen girişimler İstanbul'da buluşurken yeni iletişim köprüleri kuruldu. İTÜ ARI Teknokent ve Esas Ventures ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Startup İstanbul'da bu sene 90 bin girişim başvurusu arasından seçilen 100 girişim, dünyanın önde gelen yatırımcıları ve kurumları karşısında sunum yapma fırsatı yakaladı.
Bu sene altıncısı gerçekleştirilen organizasyonda finale kalan 10 girişim arasından kazanan 3 girişim belli oldu. Üçüncülük ödülünü Suudi Arabistan'dan Iyris adlı girişim alırken, ikincilik ödülünü Endonezya'dan Neurafarm ve birincilik ödülünü ise İsveç'ten Friendbase adlı girişim aldı. Böylece bu sene ilk üç sıraya kadın girişimciler damga vurmuş oldu. Kadın girişimciler projelerine olan güveni, takım yönetimindeki başarıları ile rakiplerinin önüne geçti.
4 gün önce İstanbul Boğazı'nda başlayan sıcak buluşma, girişimcilerin birbirleriyle ve yatırımcılarla eşsiz köprü oluşturmasına olanak sağladı.

10 SUNUM YAPILDI
15 yaşındaki genç Ürdünlü girişimciden kadın girişimcilere kadar herkes, kendisini 2.5 dakikada anlatacağı finale kalmak için mücadele etti. Yarışmanın sonunda ise büyük heyecanla yarışan 10 girişim sahneye çıktı.
Esas Ventures Kurucu Ortağı Fethi Sabancı Kamışlı, DraperU Ventures Ortağı Asra Nadeem, Techstars Londra Program Direktörü Marko Srsan ve Topia CPO'su Sten Tamkivi'den oluşan jüri önünde 10 girişimci, projeleriyle ilgili sunumlar yaptı. Girişimciler, sunumların ardından jürinin sorularını yanıtladı. 10 sunumun tamamlanmasının ardından değerlendirmede bulunan jüri, Friendbase, Neurafarm ve Iyris girişimlerini en iyi girişimler olacak seçti.

FİKİRLER İSTANBUL'DA BULUŞTU
Startup İstanbul Challenge 2018 ile ilgili açıklamada bulunan Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir şunları söyledi: "Bu yıl 6'ncısını gerçekleştirdiğimiz Startup İstanbul, İstanbul'u girişimcilik merkezi yapma yolunda önemli bir işe imza attı. Startup İstanbul Challenge 2018'de değerli jüriler ve katılımcıların oylarıyla seçilen, bu senenin kazanını olan üç girişimin yanında finale kalan diğer yedi girişim ile yatırımcı görüşmelerine ise şimdiden başlandı. Her yıl büyüyen Startup İstanbul etkinliği önümüzdeki yıllarda da bölgenin ve dünyanın sayılı girişimcilik etkinliklerinden biri olmaya devam edecek."

SİSTEMİ DÜNYAYA ENTEGRE EDECEK
Etkinlikte konuşan Esas Ventures Kurucu Ortağı Fethi Sabancı Kamışlı ise, "Esas Ventures'ı kurduğumuz günden bu yana bir hedefimiz ve hayalimiz vardı. Hedefimiz Türk girişimcilik ekosistemini dünyadaki diğer ekosistemlerle entegre etmek, hayalimiz ise İstanbul'un bölgesinde en önemli startup merkezlerinden biri olmasını sağlamaktı. İstanbul ile dünyanın geri kalanı arasında bir köprü olmak istiyoruz. Köprü iki ayaklı bir yapıdır. Eğer sadece bir tarafı inşa ederseniz entegrasyon olmaz, dolayısıyla köprü de olmaz. Startup İstanbul, bu entegrasyonun Türkiye'de ve bölgede gerçekleşmesini sağlayan en önemli oyunculardan biri. Startup İstanbul Challenge'da dünyanın dört bir yanından gelen değerli girişimcileri dinledik ve heyecanlarını paylaştık. Bu seneye kadın girişimcilerin damga vurması da ayrıca mutluluk verici. Girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlayacak bu tür etkinlikleri desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ SOHBET UYGULAMASINA
Suudi Arabistan'dan gelen ve transparan güneş panelleri üzerine çalışmalarını sürdüren yenilenebilir enerji girişimi Iyris, üçüncülük ödülünü kazandı. Endonezya'da tarım teknolojileri üzerine çalışan Neurafarm isimli girişim ikincilik ödülünü alırken, Stockholm'den gelen Friendbase isimli avatar tabanlı, gençlere yönelik sohbet uygulaması ise birincilik ödülünü kazandı.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kodsuz dijital hayat oh ne rahat! 04 Aralık 2022 | 6 Okunma Enerji krizine bulut teknolojisi 02 Aralık 2022 | 41 Okunma Uzay araştırması yapan girişimlere dev yatırım 15 Kasım 2022 | 34 Okunma Teknoloji devleri küçülmek için işten çıkarmalara başladı 13 Kasım 2022 | 33 Okunma Veri kaybını önlemek için herkes ‘bulut’a çıktı! 12 Kasım 2022 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar