Suriye’de ateşkes ve ‘muhtarlık’lar

Suriye’de ateşkes görüşmeleri başladı ve Türkiye görüşmelerde doğrudan ya da dolaylı hiçbir şekilde yok şu ana kadar. Amerika ve Rusya, diğer deyişle Obama ve Putin elbette baş aktörler....

Suriye’de ateşkes görüşmeleri başladı ve Türkiye görüşmelerde doğrudan ya da dolaylı hiçbir şekilde yok şu ana kadar. Amerika ve Rusya, diğer deyişle Obama ve Putin elbette baş aktörler. Onların yanı sıra Obama ile bu konuya binaen ortak açıklama yapan Ürdün Kralı Abdullah var. Putin’le görüşen Suudi Kralı Selman Bin Abdülaziz var. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu var.
Ama bizim kapıyı çalan yok.
Türkiye Suriye’de ateşkese yönelik bu diplomasi trafiğinin içinde yok da Suriye bizim dibine kadar içimizde. İliklerimize işlemiş halde.
Neredeyse 3 milyona varan mülteciyi almış bir ülkenin yüzüne kimse bakmıyor.
Dünyada Türkiye’yi ne hesaba katan, ne de kaale alan varken Türkiye cumhurbaşkanı dünyaya hâlâ bizim muhtarlar üzerinden seslenmeyi sürdürüyor! Onlarla 21’inci buluşmasında Suriye’ye ilişkin diyor ki: “Türkiye’nin hassasiyetlerinin dikkate alınması gerekiyor. Bu ülkede [Suriye’de] olup biten nedir, öğrenilecekse bizden öğrenilecek.”
Neredeyse dünyaya “ültimatom” havasındaki bu sözleri ancak ve sadece muhtarlar dinliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kalacak bir türkü söyler gideriz 10 Eylül 2018 | 3.859 Okunma Kovboylar yetmez, kotu da yasaklayın! 05 Eylül 2018 | 3.499 Okunma Betona tapanların mabedi yapıldı 03 Eylül 2018 | 3.627 Okunma Bir insanlık ibadeti: Cumartesi Anneleri 20 Ağustos 2018 | 121 Okunma ‘Eşkıya’nın namusu Deniz’den soruldu! 15 Ağustos 2018 | 2.508 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar