Modanisa’dan ‘Kiralık Aşk’ cevabı

30 Ağustos 2015’te kaleme aldığım “Modanisa’dan giyin, Kiralık Aşk’la gevşe!” başlıklı yazıma şirket adına avukat Esma Özer’den bir cevabî mektup geldi. Tekzip...

30 Ağustos 2015’te kaleme aldığım “Modanisa’dan giyin, Kiralık Aşk’la gevşe!” başlıklı yazıma şirket adına avukat Esma Özer’den bir cevabî mektup geldi. Tekzip değil… Esma Hanım, öncesinde yaptığımız telefon görüşmesinde son derece nazik ve zarif şekilde altını çizdiği, gönderdiği mektupta da tekrar vurguladığı üzere, herhangi bir hukuki girişimden ziyade bizi bilgilendirmek amacıyla hareket etmekte. 
Yazıyı okumamış olanlar ve aradan da epey zaman geçtiği için bir özet verelim: 
Dindar-muhafazakâr kadınlara yönelik online alışveriş şirketi Modanisa (“ModanisaElektronik Mağazacılık ve Ticaret A.Ş.”), yaz aylarında ekrana gelip büyük bir başarıyla hâlâ yayında ve zirvede olan “Kiralık Aşk” dizisinin reklam arasında “din ve popüler kültür” ilişkisi üzerine beni bir eleştirel-çözümleme yapmaya kışkırtan tanıtım filmiyle dikkatimi çekmişti. Filmde Füsun Önal’ın 1970’lerde genç olanların zihninde unutulmaz izler bırakmış “Senden Başka” adlı şarkısı, sözleri Modanisa’nın giysi tanıtımına uyarlanmış şekilde kullanılıyordu. Sözgelimi, şarkının “Yaktı bir ateş gibi inan ki/O kor dudakların var ya” dediği yerde reklamda “Bulunmazdı yaz ayı gelince/Uzun kollu tunikler” sözlerini duyuyorduk. 
Sanırım yazıdaki bazı yorumlar rahatsızlık yaratmış ve bunun anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Mesela şöyle yazmışız: 
“Böylece bir dini pratiğe [tesettür] teşvik yolunda ilahiler, salât u selâm veya na’t-ışerif’ler yerine, katı-mutaassıp dindarları rahatsız etmesi kuvvetle muhtemel bir dekolte pop şarkısı işlerliğe sokuluyor. Dahası bu, kızların eteklerinin bırakın dizüstünü, neredeyse baldır-üstü olduğu bir popüler dizinin içerisinden yapılıyor.” 
Yaklaşık 4 buçuk ay sonra da olsa yazıma gelen cevabî metne teşekkür ediyor ve onu paylaşmayı sorumluluk sayıyorum. Avukat Özer’in mektubunun yazdıklarımla alâkalı kısmı, noktasına-virgülüne dokunulmaksızın şöyle: 
“Modanisa, ülkemizde üretim yapan firmaları, kendi tasarımını yapıp üretmeyeçalışan tasarımcılarımızı, Dünya’ya ulaştırmaktadır. Nitekim Modanisa girişimibaşarılı olmuş ve bugün İstanbul’un Anadolu’nun birçok şehrinden tasarımcılarınürünleri Modanisa.com aracılığı ile Amerika, Çin, Fransa gibi Dünya’nın birçokülkesine ulaştırılabilmektedir. 
Bu bağlamda bu amacını gerçekleştirmek için ticari faaliyetlerini yürüten Modanisageçtiğimiz yıl itibari ile bilinirliğini arttırmak amacı ile küçük çaplı da olsa televizyonreklamı vermeye başlamıştır. Bildiğiniz gibi TV reklamlarını şirketler outsourceetmekte ve bu işlemler ajanslar tarafından yürütülmektedir. Ajanslar ise reytinglistelerine göre en çok reyting alan anlara reklam eklemektedir. 
Modanisa’nın özellikle Kiralık Aşk adlı dizinin fanlarına yönelik bir girişimi bulunmamakta sadece reyting anına denk geldiği için o anda reklamı çıkmaktadır. Bu bağlamda yaptığınız yorum aslında yanıltıcı olabilmektedir, çünkü Modanisa’nın hedefi yanlış bir algı kullanmak değildir. Bir ticari şirket olarak Modanisa ideolojik bir amaç taşımamakta sadece muhafakar giyinen kadınların da ihtiyacı olan kıyafet alışverişi yapmaları için elektronik ticaret platformu oluşturmakta ve yerli bir e-ticaret başarı hikayesi yazmak istemektedir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kalacak bir türkü söyler gideriz 10 Eylül 2018 | 3.859 Okunma Kovboylar yetmez, kotu da yasaklayın! 05 Eylül 2018 | 3.499 Okunma Betona tapanların mabedi yapıldı 03 Eylül 2018 | 3.627 Okunma Bir insanlık ibadeti: Cumartesi Anneleri 20 Ağustos 2018 | 121 Okunma ‘Eşkıya’nın namusu Deniz’den soruldu! 15 Ağustos 2018 | 2.508 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar