‘Yumuşak güç’

Çağımızda yükselen kavramlardan biri “yumuşak güç. ” Bu seneki Sakıp Sabancı Araştırma Ödülleri’nde “yumuşak güç” kavramı öne çıktı.

Çağımızda yükselen kavramlardan biri “yumuşak güç.” Bu seneki Sakıp Sabancı Araştırma Ödülleri’nde “yumuşak güç” kavramı öne çıktı.

Evet, çağımızda bir yandan terör eylemlerinde ve savunma harcamalarında artış var, öbür yanda da bu “yumuşak güç” kavramı önem kazanıyor.

Bağırıp çağıran, tehdit eden bir insan elindeki “sert güç”le bizi korkutabilir... Ama güler yüzlü, dost canlı bir insan da sevgimizi, saygımızı kazanır, buna “yumuşak güç” deniliyor.

Dış politikada maharet bu ikisini yerinde ve dozunda kullanabilmek...

 

Ne demek bu?

Bu seneki Sakıp Sabancı Juri Özel Ödülü, “Yumuşak Güç” kavramının teorisyeni Joseph S. Nye Jr.’ye verildi. Törende Nye, bu kavramı anlatan özlü bir konuşma yaptı, “Yumuşak Güç” adlı kitabının Türkçe basımı da davetlilere takdim edildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demokrasi değilse ne? 16 Nisan 2019 | 3.669 Okunma ‘Yumuşak güç’ 14 Nisan 2019 | 1.646 Okunma Hukuk devletinde seçimler 12 Nisan 2019 | 2.924 Okunma Manzara-i umumiye 10 Nisan 2019 | 7.935 Okunma Hukukta seçimlerin iptali 08 Nisan 2019 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar