Vesayeti aştık ama…

ADALET Eski Bakanı Sadullah Ergin, FETÖ suçlamasından yargılanan İbrahim Okur davasında Yargıtay’da ifade verdi. Ergin’in beyanları anayasa tarihimizin çok kritik bir dönemine ışık tutuyor.

Yıldıray Oğur dünkü yazısında özetini yazdı.

Özetin özeti şöyle

. AK Parti’nin 2007’de Ergun Özbudun ve Zühtü Arslan gibi saygın hukukçulara özgürlükçü ve parlamenter sisteme dayalı bir anayasa taslağı hazırlatmış, kamuoyunun tartışmasına açmıştı. Askerler bu geri çekilmezse AKP Parti hakkında kapatma davası açılacağına dair haber göndermişler, iktidar da mutabakat arıyoruz bahanesiyle taslağı rafa kaldırmıştı.

. 2010 yılına gelindiğinde iktidarın referanduma sunduğu taslakta HSYK üyelerinin bir bölümünü geniş hakim ve savcı camiası “bir kişiye oy” usulüyle seçecekti. Ne FETÖ ne başka gruplar “liste” seçtiremeyecekti. Fakat o zamanki “vesayetçi” Anayasa Mahkemesi bunu iptal etti, “liste” usulünü zorunlu kıldı! FETÖ o zaman iktidarla anlaşarak, bu “liste usulü” ile HSYK’ya girdi!

AYM kendi düşüncesinde olanların kazanacağını sanmış ama FETÖ kazanmıştı!

Adalet Bakanlığı döneminde ciddi reformlara imza atmış olan Sayın Ergin’in ifadesi kitapçık olarak basılmalı, kendisi de anılarını yazmalıdır diye düşünüyorum

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Devlet içinde devlet’ 03 Nisan 2020 | 5.564 Okunma Milli dayanışma gereklidir ama... 01 Nisan 2020 | 3.898 Okunma Sokağa çıkmak! 31 Mart 2020 | 4.195 Okunma Para basmak bir seçenek 30 Mart 2020 | 5.584 Okunma Virüse karşı ülkeler ne yapıyor? 27 Mart 2020 | 3.605 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar