Vatanseverlik ve IMF

Karar Gazetesi Yazarı Taha Akyol'un bugünkü (12.08.2022)''Vatanseverlik ve IMF'' başlıklı yazısı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Kur Korumalı Mevduat konusunda Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin “vatanseverlikten uzak” olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun sözleri şöyleydi:

"Kur korumalı mevduat ekonominin kalbine yerleştirilmiş atom bombasıdır. KKM sahipleri bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar…"

Bakan Nebati bu sözleri “finansal istikrarı ve finansal güveni zedeleyici” sayıyor ve “vatanseverlikten uzaktır” diye suçluyor.

İktidar dövizi frenlemek niyetiyle KKM uyguluyor… Bunu desteklemek mi vatanseverliktir, yoksa buna karşı çıkmak mı?!

Olaya böyle bakmak, soruyu böyle sormak yanlıştır!..

SİYASETTE RASYONELLEŞME

İktidar Nebati’nin yaptığı gibi ‘finansal istikrar ve güven’ gerekçesiyle KKM politikasını vatanseverlik diye savunabilir… Muhalefet ise KKM’nin hazineye getirmekte olduğu yük açısından bakarak bunun ekonomiyi tahrip edeceği uyarısında bulunmayı vatanseverlik diye savunabilir.

Bir sonuca varılamaz…

Konuyu iktisat ilminin kavramlarıyla ve verileriyle tartışmak gerekir; ancak o takdirde bir perspektif kazanabiliriz. Aksi halde siyaset, “hain” suçlamalarına boğulur, öyle de oluyor zaten.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akşener’in çıkışı 30 Eylül 2022 | 3.680 Okunma Ulu Hakan… 28 Eylül 2022 | 4.958 Okunma Kılıçdaroğlu’nun vebali 27 Eylül 2022 | 4.017 Okunma ‘Türkiye modeli’ 25 Eylül 2022 | 496 Okunma İran nereye? 23 Eylül 2022 | 2.802 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar