‘Ümmetin ihtilafı’

Kendi dilinde yazılmış bir metni okuyup anlayamamak, yahut bir konuşmayı dinleyip anlayamamak… Bu yaygın bir sorunumuzdur. Sağımız solumuz fark etmiyor, önyargılarımızın hayranlarıyız.

Yüksek uzmanlık düzeyindeki bir metni anlamakta zorlanmak tabiidir. Benim kastettiğim bu değil. Sınavlarda ortaya çıkan tablodan bahsediyorum.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) araştırmasında ortaya çıkan sonuç şu:

“Türkçe’de öğrencilerin yüzde 66,1’i orta düzeyde ve bunun da altında. Bu öğrenciler deyimleri, atasözlerini, hiciv ve nüktelerdeki mesajları anlayamıyor.”(AA, 3.7.2019)

Dış güçler falan değil, kendi Bakanlığımızın araştırması.  PISA sonuçlarıyla da örtüşüyor.

 

BİZDEN, SİZDEN!

Fen bilimleri ve matematikte durum daha kötü. Türkçe metinde geçen olaylar ve anlamlar arasındaki bağlantıları anlamakta zorlanıyorsak, soyut sayısal veriler arasındaki bağlantıları anlamakta büsbütün zorlanırız tabii.

Önyargılarımızın çok güçlü olduğu, üstelik daha karmaşık siyasi ve ideolojik konuları nasıl anlarız?!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kayyım atamak 21 Ağustos 2019 | 4.318 Okunma En, en, en... Önemli sorun 20 Ağustos 2019 | 3.617 Okunma En, en, en… Önemli sorun 19 Ağustos 2019 | 14 Okunma “Müslümanlara yeni bir medeniyet bilinci lazım" 19 Ağustos 2019 | 5.050 Okunma ‘Yeni’ AK Parti? 18 Ağustos 2019 | 6.138 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar