‘Rasyonel zemine dönmek’

Yeni bakanlar… Ben ‘kabine’ demiyorum çünkü CB sisteminde ‘kabine’ yoktur. ‘Cumhurbaşkanı kabinesi’ sözü galattır, yaygın yanlıştır, hukuka aykırıdır. Ben hukuki doğruyu...

Yeni bakanlar… Ben ‘kabine’ demiyorum çünkü CB sisteminde ‘kabine’ yoktur. ‘Cumhurbaşkanı kabinesi’ sözü galattır, yaygın yanlıştır, hukuka aykırıdır. Ben hukuki doğruyu tercih ediyorum, ‘kabine’ demiyorum, ‘bakanlar’ diyorum.

Önemli bakanlıklara gelenlerin çarpıcı özelliği, ‘siyasetçi’ olmaktan çok ‘teknokrat’ olmalarıdır; sahasında uzmanlaşmış, iyi eğitimli isimler… Sivri dilli, kavgacı Süleyman Soylu’nun gitmiş olması, yerine ağırbaşlı bir idareci, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın gelmesi bile başlı başına umut verici.

İDEOLOJİ’DEN RASYONELLİĞE Mİ?

İdeolojik politikalar yüzünden çıkmaza giren ekonomide, çözümün “rasyonel” politikalarda aranması ve teknokrat isimlerin göreve getirilmesi elbette önemlidir.

Erdoğan son yıllarda ekonomi politikalarını “faiz sebeptir… nass var nass” gibi söylemlerle kitlelere sundu. Düşük faiz sözü kredi ihtiyacı olan milyonlara da hoş geliyordu.

Eleştirenleri ise “mandacı iktisatçılar… IMF’den emir alıyorlar… emperyalizmin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Git-me-sinlerrr... 27 Eylül 2023 | 3.309 Okunma Modern devleti anlamak 26 Eylül 2023 | 697 Okunma Lider kültü 24 Eylül 2023 | 505 Okunma Müslümanların faiz sorunu 22 Eylül 2023 | 2.525 Okunma Erdoğan ve Avrupa 20 Eylül 2023 | 1.473 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar