Hocaların hocası

Hocaların hocası Ergun Özbudun vefat etti. Bize bıraktığı eserler son derece değerli bir hukuk mirasıdır. Her devirde eğilmeden, bükülmeden hukukun üstünlüğünü savunan duruşuyla da...

Hocaların hocası Ergun Özbudun vefat etti. Bize bıraktığı eserler son derece değerli bir hukuk mirasıdır. Her devirde eğilmeden, bükülmeden hukukun üstünlüğünü savunan duruşuyla da zamanımızda bilhassa muhtaç olduğumuz yüksek bir ‘hukuk ahlakı’ örneği de oldu..

Ergun Özbudun hocamızın hukuk sahasındaki özelliği sadece anayasa hukuku değil, aynı zamanda siyaset bilimi üzerine akademik kariyere sahip olmasıdır. Eserlerini bu iki bilim dalının ufuk genişliğiyle ve öngörüsüyle yazmıştır. Her devirde de otoriterizme karşı çıkmış, özgürlükçü demokrasi ve parlamenter sistemi savunmuştur.

ANAYASA VE SİYASET BİLİMİ

Merhum Özbudun’un anayasa hukuku sahasındaki kitabı “Türk Anayasa Hukuku”dur. Defalarca baskısı yapılan teknik bir ders kitabı olmakla birlikte, kuvvetler birliği teorisini ve otoriter “genel irade yanılsaması”nı eleştirir. Kuvvetler ayrılığını savunur. Bu yönüyle temel bir kitaptır.

Siyaset bilimi sahasındaki temel eseri ise “Türkiye’de sosyal Değişme ve...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gaye Erkan ne diyor? 01 Aralık 2023 | 1.726 Okunma Çürüme 29 Kasım 2023 | 2.022 Okunma Cevdet Yılmaz ve hukuk 28 Kasım 2023 | 2.134 Okunma Yahudi faşizmi 26 Kasım 2023 | 788 Okunma Mandacı iktisatçılar! 24 Kasım 2023 | 945 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar