Hain muhalefet

Siyasi kültürümüzdeki bulaşıcı hastalıklardan biri, rakibini vatan haini olarak suçlamaktır. İttihat ve Terakki’den bu yana, güçlü otoriter iktidarlar muhalefeti hain olmakla suçladı. Siyasi...

Siyasi kültürümüzdeki bulaşıcı hastalıklardan biri, rakibini vatan haini olarak suçlamaktır. İttihat ve Terakki’den bu yana, güçlü otoriter iktidarlar muhalefeti hain olmakla suçladı.

Siyasi kültürün gelişip çeşitlenmediği, konularla ilgili kavramları kullanarak konuşmanın kolay olmadığı toplumlarda en kolay ve en etkili yol hain suçlamasıdır.

Hele de mutlaka kavramlarıyla konuşulması gereken iktisat ve hukuki sorunları “dış güçler”e bağlamaktan kolay ne vardır?!

DÜNDEN BUGÜNE

Cumhuriyet’in ilanından iki gün önce, dönemin saygın gazetecilerinden Ahmet Şükrü Bey’in Vatan gazetesinde bir yazısı vardır. İttihat ve Terakki’nin muhalefeti ezmesinin memleket için nasıl kötü sonuçlar doğurduğunu Talat Paşa’nın ağından anlatır.

İttihatçılar şüphesiz vatansever insanlardı. Sadece kedilerinin vatansever olduğu sanmaları kötü sonuçlar doğurmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni anayasa?! 27 Şubat 2024 | 899 Okunma Müslümanların fıkıh sorunu 25 Şubat 2024 | 1.559 Okunma Yine Müslümanların faiz sorunu 23 Şubat 2024 | 2.918 Okunma Haçlı-Siyonist ittifakı! 21 Şubat 2024 | 1.011 Okunma Bilimin kıymeti 20 Şubat 2024 | 957 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar