Fikir ve ifade hürriyeti

Karar Gazetesi Yazarı Taha Akyol’un bugünkü (19.01.2022) ‘’ Fikir ve ifade hürriyeti’’ başlıklı yazısı.

Sanatçı Sezen Aksu, 2017’deki bir şarkısında geçen sözlerden dolayı öfkeli tepkilere maruz kaldı.

Dikkat etmek gereken husus, Sezen Aksu’nun şarkısındaki sözlerini eleştirmekten öteye, nefret kampanyası açılmasıdır.

Tasvip etmediğimiz bir davranışı sakin bir dille eleştirmek, hatta tahammülle karşılamak varken bu öfke niye?

Üstelik bu tek taraflı değil… “Kahrolsun, susturun, söyletmen vurun” sözlerini tarihimizin her döneminde bulabilirsiniz.

Toplumsal gelişmeyle, siyasi ve fikri olgunlaşmayla ilgili bir mesele.

BİLGİ VE ÖFKE

İlahiyatçı Mustafa İslamoğlu Hoca bu vesileyle attığı tivitlerde Kuran-ı Kerim’den Hz. Adem ve Havva’ya ilişkin ayetleri naklederek, Sezen’in şarkısındaki sözlerin hakaret olmadığını belirtti, şunları yazdı:

“Linççi Engizisyon elemanları, Atina’da olsalar Sokrat’ı; Kudüs’te olsalar İsa nebiyi; İskenderiye’de olsalar Hypatia’yı; Mekke’de olsalar Rasulullah’ı; Bağdatta olsalar İmam Azam’ı, Kindi’yi, Taberi’yi; İstanbulda olsalar Molla Lütfi’yi linçe yeltenen ‘kütle’nin içinde olurlardı.”

Bu tivitte ismi geçen öncü şahsiyetlerin nelere maruz kaldığını bilim tarihi okuyarak öğrenebiliriz. Ayrıntılı bilgiler isteyenler Prof. Mehmet Azimli’nin iki cildi yayınlanan “Müslüman Engizisyonu” adlı kitabını okuyabilir.

Osmanlı tarihinde Molla Lütfi’nin idamını okudunuz mu?

Ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyenler Prof. Ahmet Yaşar Ocak’ın “Osmanlı Tarihinde Zındıklar ve Mülhitler” adlı kitabını okuyabilir.

Bilgi birikimi ile değil, öfke ve tutkularla davranan toplumların halini hem tarihten öğrenebiliriz hem günümüz dünyasına bakarak görebiliriz.

İSLAM TARİHİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan ne demişti? 06 Mayıs 2022 | 1.262 Okunma S-400 çıkmaz sokak 04 Mayıs 2022 | 1.269 Okunma İstibdat... 03 Mayıs 2022 | 1.238 Okunma Yeni dostumuz Prens! 01 Mayıs 2022 | 1.632 Okunma Yargıda siyasi atamalar 29 Nisan 2022 | 1.462 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar