Cilalı Taş Devri’nden 21. Yüzyıla

İnsanoğlu nereden nereye gidiyor? Bu soruya nasıl cevap verebiliriz? Zihnimizin içindeki şablonları tekrarlayıp durarak değil. Zihnimizin dışındaki olguları, binlerce yıl öncesi mağaralardaki çizimleri, arkeolojik...

İnsanoğlu nereden nereye gidiyor? Bu soruya nasıl cevap verebiliriz? Zihnimizin içindeki şablonları tekrarlayıp durarak değil. Zihnimizin dışındaki olguları, binlerce yıl öncesi mağaralardaki çizimleri, arkeolojik bulguları, tarihin aşamalarını ve günümüze ait verileri inceleyerek.

İşimiz gücümüz var, nasıl yapacağız bunu? İşi gücü okumak, araştırmak olan insanlar yapar bu araştırmaları. Biz de okuruz.

İsmet Berkan’ın yeni çıkan “İnsan Uygarlığının Kısa Tarihi” adlı kitabı böyle bir araştırma. Kitabın alt başlığı “Ekonomik ve Sosyal Kurumların Dünü ve Yarını.” (the Kitap Yayınları)

Şunu açıkça söyleyim: Tanıdığım insanlar arasında okuma, araştırma, ulaştığı verileri tasnif etme kapasitesini hayranlıkla izlediğim insan sayısı pek azdır. İsmet Berkan bunlardan biridir.

MODERNİZM FAKTÖRÜ

Şu satırlara ne dersiniz:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni anayasa?! 27 Şubat 2024 | 899 Okunma Müslümanların fıkıh sorunu 25 Şubat 2024 | 1.559 Okunma Yine Müslümanların faiz sorunu 23 Şubat 2024 | 2.924 Okunma Haçlı-Siyonist ittifakı! 21 Şubat 2024 | 1.011 Okunma Bilimin kıymeti 20 Şubat 2024 | 957 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar