AYM siyasetin hedefinde

Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç, selefi gibi siyaseti hukuktan üstün tutma yolunda… Halbuki bir önceki bakan Abdülhamit Gül gibi hukuku üstün tutmak için siyasetin sınırları içinde bari çaba...

Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç, selefi gibi siyaseti hukuktan üstün tutma yolunda… Halbuki bir önceki bakan Abdülhamit Gül gibi hukuku üstün tutmak için siyasetin sınırları içinde bari çaba göstermesini ummuştum.

Bakan Tunç anayasa maddelerini okuyor, “AYM kararı herkesi bağlar” diyor. Bir madde daha okuyor, “adliye mahkemelerinde verilen kararların son inceleme yeri Yargıtay”dır diyor.

Bakan, anayasadaki bu hükümlerin birbiriyle çeliştiğini söyleyerek Anayasa’nın “yamalı bohça”ya döndüğünü iddia ediyor. Tabii konuşmasına “darbe anayasası” ve “sivil anayasa” gibi siyasi polemik kavramlarıyla devam ediyor.

Sloganları bırakıp hukuki gerçeğe bakalım.

CAN ATALAY DOSYASI?

Evet Anayasa’ya göre, hem adli yargılamanın son mercii Yargıtay’dır hem AYM kararları Yargıtay dahil herkesi bağlar. Bu çelişki değildir, tam tersine, mahkemelerin görev alanlarının belirlenmesidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gaye Erkan ne diyor? 01 Aralık 2023 | 45 Okunma Çürüme 29 Kasım 2023 | 2.016 Okunma Cevdet Yılmaz ve hukuk 28 Kasım 2023 | 2.132 Okunma Yahudi faşizmi 26 Kasım 2023 | 788 Okunma Mandacı iktisatçılar! 24 Kasım 2023 | 945 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar