Şatafat

Yüksek devlet protokolünde Diyanet’in yer alması, ölçülü ve yerinde olursa doğru olur. Bir ibadethanenin, dini bir eğitim veya hayır kurumunun, ilgili bir tarihi eserin açılışında Diyanet Başkanı...

Yüksek devlet protokolünde Diyanet’in yer alması, ölçülü ve yerinde olursa doğru olur. Bir ibadethanenin, dini bir eğitim veya hayır kurumunun, ilgili bir tarihi eserin açılışında Diyanet Başkanı, Cumhurbaşkanıyla birlikte yüksek protokolde yer alabilir. Ben bunu, dine saygının bir ifadesi olarak gerekli de bulurum. Fakat sadece Cumhur İttifakı liderlerinin ve Doğu Perinçek gibi yakın bulunan politikacıların davet edildiği törenler açıkça siyasidir ve Diyanet’in uzak durması lazımdır.

Pandemi sırasında tabii olarak cemaatle namaz kılmaya son verilmişti. Cuma namazı kılınmamış olmasın gibi haklı bir hassasiyetle sınırlı sayıda cemaatle Cuma namazı kılınmıştı. Hangi camide? Siyasi bir mekan olan Beştepe’deki camide!..

Şöyle eleştirmiştim:

CB sisteminde Beştepe siyasi bir mekandır. Bu özel Cuma namazını, Diyanetin bahçesindeki Ahmet Hamdi Akseki camisinde kılmak daha ihlaslı ve daha vakur olmaz mıydı?!” (14 Ocak 2020)

Yahut bu özel Cuma...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devletin çivisi 15 Mayıs 2024 | 3.357 Okunma Tasarruf paketi 14 Mayıs 2024 | 3.676 Okunma Siyasetin sınırı? 12 Mayıs 2024 | 583 Okunma Sinan Ateş dosyası kapanmaz 10 Mayıs 2024 | 2.477 Okunma Ak Parti nereye? 08 Mayıs 2024 | 4.347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar