AYM Beştepe’ye sınır koydu

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, cumhurbaşkanına, demokrasiler dünyasında benzeri olmayan yetkiler verdi.Sadece yetkilerin yoğunluğu açısından değil, başkanlık sisteminde olması gereken denetimlere de...

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, cumhurbaşkanına, demokrasiler dünyasında benzeri olmayan yetkiler verdi.

Sadece yetkilerin yoğunluğu açısından değil, başkanlık sisteminde olması gereken denetimlere de yer vermediği için de demokrasiler dünyasında benzeri yoktur. Nitekim Cumhurbaşkanı’nın hiçbir atama yetkisi Meclis denetimine tâbi değildir. Halbuki ABD’de Başkan’ın bütün atamaları Kongre denetiminden geçer.

CB sistemindeki bu çok geniş yetkiler tabii ki parlamenter sistem zamanında çıkarılmış kanunlarla çelişiyordu. Bu çelişkiyi gidermek ve kanunlardaki düzenlemeleri CB sistemine uyarlamak için 9 Temmuz 2018 günü 703 Sayılı KHK çıkarıldı.

Bu KHK, CB sisteminin, anayasadan sonraki ikinci temel mevzuatıydı.

AYM dün Resmi Gazete’de yayınlanan kararıyla bu KHK’da önemli iptaller yaparak Cumhurbaşkanının atama yetkilerini sınırlandırdı.

Bilhassa ikisi çok önemli; rektör atamaları ve Merkez Bankası atamaları…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bugün kısaca 09 Haziran 2024 | 408 Okunma Hayrettin Karaman’a açık çağrı 07 Haziran 2024 | 5.300 Okunma AYM Beştepe’ye sınır koydu 05 Haziran 2024 | 3.341 Okunma Darbe ve tarih 04 Haziran 2024 | 1.991 Okunma 27 Mayıs ve Ali Fuat Başgil 02 Haziran 2024 | 769 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar