Atatürk’ün entelektüel biyografisi

"Ulus-devlete geçiş sürecini yöneterek yeni bir millet projesi geliştiren kurucu liderin dünya görüşü, yaklaşım ve siyasetlerinin nasıl şekillendiğini... Fikir ve ilkeler manzumesini ortaya koymaya...

"Ulus-devlete geçiş sürecini yöneterek yeni bir millet projesi geliştiren kurucu liderin dünya görüşü, yaklaşım ve siyasetlerinin nasıl şekillendiğini... Fikir ve ilkeler manzumesini ortaya koymaya çalışmanın önemli olduğuna karar verdim ve bu kitabı hazırladım."

"Atatürk üzerine çalışanların karşılaştığı temel zorluk, Çankaya Köşkü’nde korunan arşivin sınırlı biçimde açılmış olması ve kataloglarının araştırmacılara kapalı bulunmasıdır. Siz konu veriyorsunuz, arşiv yetkilileri o alanda uygun gördükleri vesikaları size gösteriyorlar."

"Şahıs kültü ve altınçağcılık temelli yaklaşımın egemenliği toplumun sorunlarını özgürce tartışması önünde ciddî bir engel. Daha da vahimi, bunların içselleştirilmesi ve “doğal” varsayılmasıdır... Bunların varlığı, bir toplumun gelişmişlik ve olgunlaşma seviyesinin geriliğini ortaya koyar."

msukruhanioglu-0011-edit-001.jpg

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AİHM ne diyor? 29 Eylül 2023 | 2.415 Okunma Git-me-sinlerrr... 27 Eylül 2023 | 3.488 Okunma Modern devleti anlamak 26 Eylül 2023 | 699 Okunma Lider kültü 24 Eylül 2023 | 505 Okunma Müslümanların faiz sorunu 22 Eylül 2023 | 2.529 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar