Sevilay Yılman
Sevilay Yılman Habertürk

HDP ve baraj meselesi...

30 Mayıs 2015 | 2.9 K

Kamuoyu araştırmalarına göre önümüzdeki seçimin sonucu sürprizlere açık. Birçok kamuoyu şirketi AK Parti'nin bir kez daha tek başına iktidar olmasını HDP'nin barajı aşıp aşamamasına bağlıyor ancak bazı kuruluşlar buna itiraz ediyor. Mesela bunlardan biri Denge Araştırma'nın sahibi Hasan Basri Yıldız. Hasan'la tanışıklığımız eskiye dayanır. Güvenilir bulduğum araştırmacılar arasındadır. Son araştırması geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdı. Bu araştırmaya göre de HDP barajı geçiyor. Ama bıçak sırtı. Yaklaşık 10.5 puan ile. Aslında diğer anketlerle bu konuda hemfikir Denge. Farklı tek nokta HDP'nin barajı geçmesine rağmen AK Parti'nin tek başına iktidar pozisyonunu da koruması. Hasan Basri Yıldız'ı arayıp yorumunu bizzat aldım. Diyor ki; "Bulduğumuz sonuç 44. 6. Bu rakama göre AK Parti 280 ile yine tek başına iktidar durumunu muhafaza ediyor ama sıkıntılı. Çünkü sadece 4 vekil fazladan alarak bu olanağı yakalayabiliyor." Ve şunu ekliyor:
"Sorun şu bize göre. AK Parti seçmeninde rehavet var. Seçime ilgisizlik. Önceki seçimlerde olduğu gibi dolu dolu gündemin içinde olmama hali... Eğer bu rehavet böyle sürerse yüzde 44.6 bile imkânsız diyebiliriz." Sordum Hasan Basri'ye... Peki neden bu rehavet?
Cevabı: "Partisinin yeniden, bir kez daha tek başına iktidar olacağına güveniyor. Diyor ki: 'Ben sandığa gitmesem de bizim parti nasıl olsa ipi göğüsleyecek."
Peki seçmen neden böyle düşünüyor? Hasan Basri "özgüven" diyor ama ben bunun dışında bir şey daha olduğunu düşünüyorum.

Devamını Oku