Yatırım olmadan istihdam olur mu?

Benim için bu konu çok açık ve net: Faiz sebep, enflasyon neticedir. Şu anda yine her şey ortada... Enflasyon, çift haneli rakamdan tek haneye inmiş değil. Bu mantıkla, bu kafayla gidildiği sürece inmez de. Cumhurbaşkanı...

Benim için bu konu çok açık ve net: Faiz sebep, enflasyon neticedir. Şu anda yine her şey ortada... Enflasyon, çift haneli rakamdan tek haneye inmiş değil. Bu mantıkla, bu kafayla gidildiği sürece inmez de.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gezisine eşlik eden gazetecilerle The Westin Excelsior otelindeki sohbet toplantısındayız.
Erdoğan, ekonomiye dair tespitini hatırlatıyor.
Şu anda yüzde 16, 17, 18, hatta 20'nin üzerinde faiz uygulayan bankalar var. Bunların olduğu bir finans sektörü içinde, bir bankacılıkta, yatırımcılar nasıl olacak da işin içine girecek? Bu şartlarda istihdam nasıl düzelecek?
Bu, hayati sorunun bir başka boyutu işsizliğe varıyor. Yatırım olmadan istihdam olur mu, olmaz, olmayacak.
Doğrudur. Dinamik ve genç nüfusa sahip Türkiye, her yıl 600 bin yeni iş pozisyonu açmak zorunda ve eğer yatırım yoksa bunları nasıl başaracağız?
Ekonomi, bütüncül bakışla yönetilmesi gereken bir alandır ve ağaçlara takılır kalırsanız, ormanın tamamını göremez, nereye doğru evrildiğini anlayamazsınız. Gençliğimizle övünmek bir şeydir ama bu gençliğin dinamizmini ekonomiye katmak, daha değerli bir şeydir.
Bunun da yolu, yeni istihdam alanı açmak, hâlâ çift hanelerde direnen işsizliği makul düzeye indirmekten geçer. Üretimi taçlandırmak, yatırımı özendirmek bu açıdan hayatidir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şeffaf ve güçlü Devlet AŞ 19 Kasım 2018 | 4.540 Okunma Fakir ülke zengin ülke farkına dair 18 Kasım 2018 | 5.886 Okunma Türkiye’nin kadın gücü 16 Kasım 2018 | 4.195 Okunma 2023 için yap-kirala-devret modeli 15 Kasım 2018 | 4.724 Okunma Gençler 1 günü 34 saat hissediyor 14 Kasım 2018 | 5.223 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar