Adalet tanrıçasına aynalı gözlük takmışl

90’lı yıllarda yargı mensupları arasında yapılan bir anket çalışmasında hakim ve savcılarımızın temel hak ve özgürlüklere bakış açısı ile birey-devlet bağlamındaki çatışmalı noktalarda tavır alışlarındaki yönelimler tespit edilmeye çalışılmıştı.

 O günlerin yükselen terör rüzgârında verilen cevaplar çok da şaşırtıcı değildi. Benzer bir anket Ak Partinin AB rüzgarını arkasına alıp AB uyum yasalarını birer birer gerçekleştirdiği dönemde de yapılmış; dönemler farklı da olsa hakim ve savcıların -profilleri değişse de- sorulara verdikleri cevaplarda anlamlı bir değişikliğin olmadığı görülmüştü. Hakim ve savcılarımız dün de o gün de “devlet mi birey mi?” sorusuna “önce devlet” diyerek cevap vermişlerdi. Ve eminim bugün de sorsak yine aynı cevabı alırız. Nitekim Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) düşünce ve ifade özgürlüğü gibi temel hak ve özgürlükleri ilgilendiren konularda maalesef bu mahkemede mahkumiyet alma konusunda ilk sıraları kimseye bırakmıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnek sağacağız ama nasıl? 19 Şubat 2020 | 78 Okunma Oku oku budur sonu! 12 Şubat 2020 | 102 Okunma Adaletin batsın futbol Madımak’ı da sen 05 Şubat 2020 | 2.166 Okunma Takdiri ilahiye boyun eğmek... 29 Ocak 2020 | 158 Okunma Aman Sünnilerin sosyolojisi bozulmasın! 22 Ocak 2020 | 229 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar