İhracatı yüksek teknoloji zıplatır

Hürriyet yazarı Sefer Levent bu hafta 'İhracatı yüksek teknoloji zıplatır' başlıklı yazısını kaleme aldı.

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İnovasyon Haftası 10 yaşında. Her yıl düzenlenen bu etkinliğin gelişim ve kalkınmanın en önemli dinamiklerinden biri olan inovasyonun ülke gündeminde kalmasına ve ekonomiye çok büyük katkısı var.

Geçtiğimiz günlerde TİM Başkanı Mustafa Gültepe, başkanvekilleri Çetin Tecdelioğlu ve Kutlu Karavelioğlu ile bir araya gelip “İnovasyon Haftası 2023”ü konuştuk.

Öncelikle hatırlatalım. Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla TİM tarafından her yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen etkinlik 23-25 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Bu yıl çok anlamlı ve özel bir yıl. Cumhuriyet’in 100, TİM’in 30, Türkiye İnovasyon Haftası’nın ise 10’uncu yılı kutlanıyor. TİM Başkanı Gültepe, bu anlamlı seneyi bir dönüm noktası kabul ettiklerini, bu nedenle Türkiye İnovasyon Haftası’nın isim ve logosunu değiştirdiklerini söyledi.

ARTIK INNOVATION WEEK

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Küresel ekonomi büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşümde de inovatif davrananlar bir adım öne çıkacak. Ülkemizin ve yakın coğrafyamızın en büyük inovasyon buluşması Türkiye İnovasyon Haftası; bu seneden itibaren yolculuğuna yeni ismi ve yeni logosuyla devam edecek. 23-25 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirileceğimiz ‘Türkiye Innovation Week’le; geleceği kurgulamaya devam edeceğiz” dedi.

Gültepe bu yılki ‘İnovasyon Haftası’nda üzerinde durulacak konu başlıklarını şöyle sıraladı:

- Sürdürülebilirlik ve yeşil inovasyon, yapay zeka ve otomasyon, gıda üretimi ve tarım teknolojileri, eğitim ve öğretim teknolojileri, ulaşım teknolojileri ve ticaret lojistiği, siber güvenlik ve siber savunma, yenilenebilir enerji teknolojileri, fintech devrimi.

START-UP’LAR ÖNCÜ

Start-up’ların Türkiye’de inovasyon ve yeni kavramlara öncülük ettiğini belirten Gültepe “Bu konuda sürekli büyüyen ve sağlam temelli bir ekosisteme sahibiz. Küresel dengesizlikler nedeniyle yatırımlarda düşüş görülse de ilk 9 ayda en çok yatırım alan dördüncü ülkeyiz. Girişimlerin büyümesi ve globalde başarı olması için ekosistemi desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Konut ve kira bedelleri işçilerin göç nedeni 23 Kasım 2023 | 85 Okunma Münih’te teknoloji merkezi açan Sabancı’nın CEO’su Alper: Tüm şirketlerimiz yatırım seferberliğinde 21 Kasım 2023 | 65 Okunma Dolandırıcılar işbaşında... Adisyonu incelemeden asla hesap ödemeyin 14 Kasım 2023 | 473 Okunma ‘Develi’de tersine göç var’ 11 Kasım 2023 | 115 Okunma Ege katilleri işbaşında 08 Kasım 2023 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar