Dolandırıcılar işbaşında... Adisyonu incelemeden asla hesap ödemeyin

Hürriyet yazarı Sefer Levent bu hafta 'Dolandırıcılar işbaşında... Adisyonu incelemeden asla hesap ödemeyin' başlıklı yazısını kaleme aldı.

OLAY yeri Alanya. Hafta sonu tanınmış bir işletmeye giden E.M. eşi ile gün sonunda hesabı ister.

Elinde POS cihazı ile gelen garson 3 bin 500 TL ödeme talep eder. E.M. tam kredi kartına davranacaktır ki eşi ‘Hesap yanlış’ der. E.M. adisyon fişini görmek ister. Garsonun uzattığı adisyon fişini inceleyen E.M. ve eşi adisyona hiç yemedikleri yiyeceklerin içmedikleri içeceklerin eklenmiş olduğunu görüp itiraz eder. Hesap kontrol edilir. Tam 1650 TL’lik fazlalık tespit edilir. Toplam 1850 TL öder ve işletmeyi terk ederler.

‘PARDON’ DİYORLAR

Kendisinden yaklaşık 2 kat fazla hesap talep edilen E.M.’nin bana ilettiği e-posta’da yazdıkları çok vahim:

“6 kalem fazla yiyecek-içecek eklemişler. İtiraz ettik. ‘Kusura bakmayın yanlış girmişiz’ dediler. Sonrasında küçük bir araştırma yaptım. Birçok kişinin benzer adisyon hileleriyle karşılaştığını öğrendim. Fark edersen, ‘pardon’ diyorlar. Fark etmezsen geçmiş olsun. Burası turizm bölgesi. Bir de yabancıların durumunu düşünün. Biz sadece taksileri falan konuşuyoruz ama bazı restoran ve plaj işletmeleri yerli yabancı bakmadan resmen turist soyuyor.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnegöl’de sahte çek depremi 01 Aralık 2023 | 289 Okunma Bunun adı ‘fon’ değil, bal gibi Ponzi 30 Kasım 2023 | 215 Okunma Konut ve kira bedelleri işçilerin göç nedeni 23 Kasım 2023 | 87 Okunma Münih’te teknoloji merkezi açan Sabancı’nın CEO’su Alper: Tüm şirketlerimiz yatırım seferberliğinde 21 Kasım 2023 | 67 Okunma Dolandırıcılar işbaşında... Adisyonu incelemeden asla hesap ödemeyin 14 Kasım 2023 | 475 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar