Av boykotlu hamsi kavgası

Hürriyet yazarı Sefer Levent bu hafta 'Av boykotlu hamsi kavgası' başlıklı yazısını kaleme aldı.

BİRKAÇ gün önce Türkiye’nin hemen hemen tüm gırgır balıkçıları aralarında anlaşarak iki günlük denize çıkmama eylemi yaptı.

Balık hallerine balık gelmeyince de ortalık karıştı. Bu işin ticaretini yapanlar, balıkçıları fiyatları tırmandırmaya çalışmakla suçladı. Balıkçılar ise aslan payını komisyoncuların ve esnafın aldığını öne sürerek daha fazla kazanmaları gerektiğini savundu. Herkes birbirini suçladı ama sorun dağ gibi ortada kaldı. Gelin şimdi hamsi üzerinden kopartılan fırtınayı mercek altına alalım.

Öncelikle gırgır adı verilen balıkçı motorlarını anlatmakta fayda var sanırım. Zira eylemin önemi ancak bu notla anlaşılabilir.

Bu tekneler Türk karasularındaki en büyük balıkçı tekneleridir. Boyları 40-50 metreyi bulabilir. Yaklaşık 1000-1500 metre uzunluğundaki ağları denize atarak ve balığı çevirerek avlanırlar. Türkiye’de avlanan balığın yüzde 90’dan fazlasını bu tekneler yakalar. Yani anlayacağınız bu teknelerin eylemi balık hallerine neredeyse hiç balık gelmediği ve ülkenin adeta 2 gün boyunca taze günlük balıktan mahrum kaldığı anlamını taşır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnegöl’de sahte çek depremi 01 Aralık 2023 | 288 Okunma Bunun adı ‘fon’ değil, bal gibi Ponzi 30 Kasım 2023 | 215 Okunma Konut ve kira bedelleri işçilerin göç nedeni 23 Kasım 2023 | 87 Okunma Münih’te teknoloji merkezi açan Sabancı’nın CEO’su Alper: Tüm şirketlerimiz yatırım seferberliğinde 21 Kasım 2023 | 67 Okunma Dolandırıcılar işbaşında... Adisyonu incelemeden asla hesap ödemeyin 14 Kasım 2023 | 474 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar